İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ezra Pound’dan “kültür” dünyasına alternatif bakış açısı: Kültür Rehberi


Büyük şair Ezra Pound’un kaleminden Kültür Rehberi, Ketebe Yayınları’ndan çıktı! Daha çok şiirleriyle tanınan yazarın kültürün pek çok alanına getirdiği eleştiriler ve önermeleri içeren kitap, oldukça zihin açıcı. 13 bölümden oluşan Kültür Rehberi, edebiyattan resme, tiyatrodan şiire, felsefeden ekonomiye, akademiden ideolojilere insanlığa yön veren tüm alanları ve devirleri yeniden ele alarak sıra dışı bir okuma imkânı sunuyor.

Ezra Pound 1885’te başlayan hayatında pek çok farklı döneme, çevreye ve kişiye tanıklık etti. Şiirleriyle edebiyat çevrelerinin ilgisini çeken Pound, savaşta Amerika’ya karşı İtalya’yı savunduğu için akıl hastanesine bile kapatıldı. Yazmaya hiç ara vermeyen şairin Ülkü Tamer tarafından çevrilen Cathay ve Lustra’sı ile Hugh Selwyn Mauberley adlı şiir kitapları daha önce Ketebe Yayınları tarafından okurla buluşturuldu. Şiirlerinden tanıdığımız Paound, bu sefer Kültür Rehberi isimli kitabıyla karşımızda. İnsanlık tarihinin pek çok dönemini kendi yaklaşımıyla yorumlayan yazar bu kitapta, okurun “kültür” kavramına bakışını sorgulamasını sağlıyor.

13 bölümden oluşan kitabın girişinde Pound, kitabın yazılış amacını şöyle özetliyor: Bu kitap, semirmişler için yazılmadı. Üniversite okuma imkânı bulamayanlar için veya üniversite tehdidine maruz kalsın kalmasın, elli yaşında bugün benim bildiğimden daha fazlasını bilmek isteyen ve o amaca ulaşmaları için kendilerine yardım edebileceğim gençler için yazıldı. Onlara böyle bir yardımda bulunmanın içerdiği tehlikelerin tamamen farkındayım.

Çin’in kadim kültüründen oldukça etkilenen Ezra Pound Kültür Rehberi’nde, Konfüçyüs’ten pek çok alıntı ve göndermeye yer veriyor. Paranın icadından Yunan felsefesinin çıkış noktalarına, heykel sanatından resme, edebiyattan eğitime, ideolojilerden akademiye hayatın içinde yer alan hemen her alanla ilgili söyleyecek sözü olan yazar, “Bir kültürün tarihi, eyleme dönüşen fikirlerin tarihidir” diyor.

Kültür Rehberi’nde alışılmışın dışında görüşlerini okurla samimi bir şekilde paylaşan Ezra Pound, profesyonel kültür sektörüne de sivri diliyle savaş açıyor. “Eğitim demek, ‘aymak’ demektir, bu argo sözün en yüzeysel ve en derin anlamıyla. Bu aktif, hızlı ve güncel farkındalık, üniversitelerde ve devlet ve halk eğitim sisteminde aktarılmaz. Bu alanda, teorik ve ideolojik korumalar olmadan, birey varlığını sürdürecektir, bireycilik varlığını sürdürecektir. Kişi, kendi ruhunu kazanmaya veya kaybetmeye devam edecektir” diyen Pound, miadını doldurmuş ideolojilerle de hesaplaşıyor.

Kadim bilgiden, günümüz dünyasının “kültür” algısına uzanan yolu, sıra dışı ve anlaşılır yorumlarla ele alan Kültür Rehberi, okur için oldukça zihin açıcı bir eser olma özelliği gösteriyor. Şairliği kadar düz yazıda gösterdiği başarı ile dikkat çeken Ezra Pound’un alternatif ansiklopedik çalışması Kültür Rehberi, ele aldığı konular ve yaklaşım tarzıyla tam bir başvuru kaynağı.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir