İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fatma Öztürk: Özgürlüğü kendi gözümden yorumluyorum.

Elif Patan: Bir konuşmanızda “Sanatın içinde olmak benim en büyük hayalimdi” demiştiniz. 16 yaşında evlendirildiğinizde hayallerinizden vazgeçmek zorunda kaldınız ve Türkiye’deki en büyük kadın sorunlarından birinin mağduru oldunuz. Yaşayan ve tecrübe eden biri olarak sizce Türkiye’de bu problemin yaşanmasının asıl nedeni denir?

Fatma Öztürk: Bence içinde bir değil, birden fazla nedeni barındırıyor. En önemlisi eğitimsizlik. Eğitim seviyesi yüksek toplumlarda bu tarz sorunların daha nadir yaşandığını görüyoruz. Aile içi şiddet, toplumsal baskı, yoksulluk, eski gelenekler, başlık parası gibi nedenler de var. Kız çocuklarının ayrıştırılarak, ikinci sınıf olarak görülmesi ve dolayısıyla eğitim haklarının elinden alınmasıyla genç yaşta evlendirilmeleri… “Kız kısmı okuyup ne yapacak? Okuyanları görüyoruz! Namusumuza laf, leke getirmeden yerini bulunca kaçırmayacaksın, vereceksin.” Bakış açısı bu ne yazık ki!

Siz Türkiye’de zorluklar yaşayan diğer kadınlar için güçlü bir örnek oluşturuyorsunuz. Yaşadığınız onca zorluk ve şiddete rağmen hayallerinizden ve inandığınız şeylerden vazgeçmediniz. Şimdi ise en büyük arzunuz olan sanatın içindesiniz. Sizinle aynı yollardan geçen ya da geçmekte olan kadınlar için ne söyleyebilirsiniz?

 Ne yaşamış olurlarsa olsunlar unutmamaları gereken bir şey var: “Sizden daha değerli hiçbir şey yok!” Her sabah aynanın karşısına geçin ve bunu hatırlatın kendinize, “Benden daha değerli hiçbir şey yok!” Çünkü siz olmazsanız sevdikleriniz de olmayacak. Bence kadınlar akıllı olmak zorunda. Bir erkek her şeyini kaybettiği zaman bir parkta da sabahlayabilir ama kadın bunu yapamaz. Sabaha kadar başına birçok şey gelebilir. Bu yüzden kadınların güçsüz ve akılsızca davranma lüksü yok. Elbette hayat bu, hata yapacağız düşeceğiz ama asla pes etmeyeceğiz. Sürekli yeni bir yol deneyeceğiz ve ayağa yeniden kalkacağız.

Fatma Öztürk

Çoğu düşünüre göre insanın kendi öz sınırlarını keşfetmesi için zorluklarla sınanması gerekir. Sizin kendinize yönelik böyle bir farkındalığınız oldu mu?

 -Elbette, bunu hep söylerim. Ben tüm bunları yaşamasaydım şu anki ben olmayacaktım. Çok güçlü ve derin bir karaktere sahip olur muydum bilmiyorum. Ama bu şu demek değil, herkes sıkıntılı bir hayat geçirsin. Tabii ki hayır, unutmayın o cevher içinizde var!

La Visione Art Gallery’deki ilk karma serginizde resimlerinize ve size yönelik ilgi çok fazlaydı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Benim heyecanıma burada sizler tanık oldunuz. İlk gün elimi kolumu nereye koyacağımı şaşırıyordum. Tablolarıma gelen beğeniler ve sizlerin desteği biraz olsun heyecanımı hafifletti. Bu muhteşem bir duyguydu. Uzun yıllar bu anı beklemiş biri olarak bunu dile getirmek çok zor. Sizlere çok teşekkür ederim, ilgi alakanız ve inandığınız için.

Fatma Öztürk, Dalga Çalışması

Sanatınızı icra ederken nelerden etkileniyorsunuz?

Tema olarak, özgürlüğü kendi gözümden yorumluyorum. 

Gelecek çalışmalarınız için bizlere aktaracağınız gelişmeler nelerdir? Yeni bir sergi içinde yer alacak mısınız?

 “Bir Göz Bir Dünya”  sergisiyle beraber kendi çekingenliğimi atmış oldum. Bu yüzden artık büyük ölçüde resimler yapmaya başlayacağım. Tema değişmeyecek ve ağırlıklı olarak okyanus ve dalga üzerine olacak. Kişisel bir sergi planım var, üzerine çalıştığım için henüz çok fazla ayrıntı veremiyorum. 27 Ağustos 31 Ağustos tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleşecek olan “Mnemosyne” adlı karma bir sergi içerisinde yer alacağım. Mnemosyne, kelime olarak sanat tanrıçaları, Musaların annesi anlamına geliyor. Sergi için büyük boyutlarda bir resim yapmayı planlıyorum. 

Gelecek çalışmalarınızda tekniksel farklılıklar olacak mı?

 – Bu süreçte aynı tarz ve teknikle devam edeceğim. Bir süre daha kompozisyonu bozmayacağım. Fakat yakın zamanda kişisel sergim için hayata geçirmek istediğim farklı bir proje var. Zamanı geldiğinde hayata sizler aracılığı ile duyuracağım. Teşekkür ederim.

Ben teşekkür ediyorum.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir