İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Finlandiyalı Sanatçı Katariina Lillqvist İstanbul Modern’de

El yapımı kuklalarla animasyonlar ve kısa filmler üreten Finlandiyalı sanatçı Katariina Lillqvist, gölge tiyatrosu ve kukla yapım geleneğini incelemek üzere ülkemize geliyor.

İstanbul Modern’in dünyanın farklı kentlerinden davet ettiği 10 sanatçıyı İstanbul’daki zanaatkârlarla bir araya getirdiği “Uluslararası Misafir Sanatçı Programı” tüm hızıyla devam ediyor. Her biri kendi üretim süreçlerinde zanaat ve gelenek konularına odaklanan sanatçılar İstanbul’da 6 hafta boyunca zanaatkârlarla birlikte çalışma fırsatı buluyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle hayata geçirilen programda üretilen yapıtlar ise Şubat 2020’de İstanbul Modern’de sergilenecek.

İstanbul Modern, “Uluslararası Misafir Sanatçı Programı”nın üretimlerinin yer alacağı sergiye hazırlanırken farklı zanaatları konu eden filmlerin yer aldığı bir program düzenliyor. Programın ilk konuğu ise Finlandiyalı sanatçı Katariina Lillqvist olacak. Sanatçı, program dahilinde iki filminin gösterimini yapacak ve araştırmasıyla ilgili bir konuşma gerçekleştirecek.

Katariina Lillqvist kimdir?

Finlandiya doğumlu yazar ve film yönetmeni Katariina Lillqvist, Prag (Çekya) ve Stokholm’de (İsveç) yaşıyor ve çalışıyor. İskandinavya Film ve Televizyon Vakfı için de çalışmalar yapan sanatçının animasyon filmleri, aralarında Japonya, ABD, Kanada, Rusya ve Çin’in de yer aldığı çok sayıda ülkede gösterildi. Küratörlüğünü Paolo Colombo’nun yaptığı “Gölgeye Övgü” (2009) sergisi dahilinde İstanbul Modern, IMMA (Dublin) ve Benaki Müzesi’nde (Atina) sergilendi. Filmlerinde genellikle Avrupa’da yaşanan savaş travmalarına ve azınlık sorunlarına odaklanan sanatçının filmlerinden Ülke Doktoru (Maalaislääkäri) 46. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde kısa film kategorisinde Gümüş Ayı ödülünü aldı (1996). Gösterim programında yer alan diğer filmi Radyo Dolores (Radio Dolores) ise Fransa’da düzenlenen Annecy Animasyon Film Festivali’nde (2017) Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Katariina Lillqvist, halen Helsinki’deki (Finlandiya) Kukla Filmleri Müzesi’nin küratörlüğünü yapmaktadır.

Film Gösterimi: Katariina Lillqvist

Uluslararası Misafir Sanatçı Programı Etkinliği

Mekân: İstanbul Modern Sinema

Tarih: 14 Kasım 2019, 19:00

Filmler:

Ülke Doktoru (Maalaislääkäri) – 15’, 1996

Radyo Dolores (Radio Dolores) – 18’, 2017

En üstteki görsel: Radio Dolores

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir