İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Genco Gülan Yeni Solo Sergisi “Güzel Şeyler” ile BE Contemporary Art Gallery’de


BE Contemporary Art Gallery yaz sezonunu 4 Haziran – 6 Temmuz 2021 arasında gerçekleşecek Genco Gülan’ın yeni solo sergisi Güzel Şeyler ile açıyor.

BE Contemporary Art Gallery, 4 Haziran – 6 Temmuz 2021 tarihleri arasında, Genco Gülan’ın kavramsal sanat ve güzellik sorunsalını ele aldığı Güzel Şeyler ismindeki solo sergisini ağırlıyor. Sergi, Genco Gülan’ın son dönemde gerçekleştirdiği büyük boyutlu soyut resimlerini, figüratif heykellerini, deneysel objelerini ve seramik yapıtlarını bir araya getiriyor. Sergide yer alacak yapıtların büyük bir bölümü ilk defa seyirci karşısına çıkacak ve önce İzmirli sanatseverlerle buluşacak.

Güzel Şeyler sergisi, güzellik kavramının uzun süre sanatla ilişkilendirilmiş olmasından sonra post-modern dönemde bu ilişkide yaşanılan ciddi kopuştan yola çıkıyor. Genco Gülan, kavramsal sanatın güzellik ile yaşadığı bu yol ayrımından sonra post-postmodern dönemde tekrar yakınlaşmalarını öngörüyor. Çağdaş sanatçı, kavramsal sanat ve güzellik algısının tekrar bir arada anılabilmesi için Güzel Şeyler sergisinde yeni yöntemler deniyor. Gülan, izleyicilerin zihinlerindeki güzellik tanımını yeniden ele alan, bazen kitsch bazen minimal yapıtlar veren bu yaklaşımı, bir final değil bir bekleme alanı olarak değerlendiriyor.

Genco Gülan’ın “güzellik ve akıl” kavramlarının nasıl beraber kullanılabileceğini araştıran sergide; Hem Güzellik Hem Akıl (2014 ve 2020) ismindeki, Sokrates’in başına ve Venüs’ün vücuduna sahip heykel çalışması öne çıkıyor. Heykelde sanatçı akıl vurgusunu kurmak için vücuda orantısız büyüklükte bir kafa yerleştirerek, altın oranı zeka lehine bozuyor. Janus (2021) isimli portrede ise, Antik Janus heykelleri birbirlerinin aksi yöne bakan, aynı cinsten bir çift ikizi tasvir ederken Genco Gülan bu kuralı yıkarak, kadın ve erkeği aynı düzleme çekiyor. Kuralına uygun yapılmış bir Romalı imparator portresine, sıradan (orijinalden kalıp) gerçek bir genç kadın imgesi ekleyerek hiyerarşiyi de es geçiyor. Taşı Toprağı Altın (2020) isimli readymade çalışmada ise, tuğlanın gönderme yaptığı inşaat ve rant, ironik şekilde güzel ve değerli olanın sembolü altın rengine boyanıyor.

BIO

Genco Gülan (d. 1969, İstanbul) İzmir ve İstanbul arasında yaşıyor ve çalışıyor. Resim, heykel, çizim, yeni medya ve performans gibi kavramsal çağdaş sanat yapıtlarının tümünü ‘fikir sanatı’ olarak tarif eden bir sanatçı ve teorisyendir. İlk ödülünü 1993’te BP’den alan Gülan, 2000 yılında The New School University New York bursu, 2005 EMAF (European Media Art Festival) ödülünü alan ekipte yer aldı, 2011 The Sovereign Art Foundation Avrupa Sanat Ödülleri’nde finalist seçildi, 2015 EgeArt Usta Sanatçı ve 2019 Heykelde Yeni Keşifler Milliyet Sanat ödüllerine layık görüldü. İstanbul, İzmir, Bodrum, Berlin, New York, Zagreb ve Seoul’da solo sergiler açtı. Yapıtları Centre Pompidou, ZKM (Center for Art and Media Karlsruhe), Pera Müzesi ve MAM Rio (The Museum of Modern Art in Rio de Janeiro)  gibi önemli müzelerde sergilendi. Gülan, Steirishes Herbst, Ars Electronica, Mediaterra International Art and Technology Festival Atina, prog:me Brezilya, Akzente, CoBA (Contemporary Balkan Art), La Triennale di Milano, Gezici Tahran Bienali ve Bonn Bienali gibi bienal ve 

festivallere katılmıştır. Performansları ve katıldığı projeler İKSV Tiyatro, Xchange PAP (Performance Art Platform) Tel Aviv, Wunderbar New Castle, The New York International Fringe Festival, The Moving Silence Festival Atina ve Die Duisburger Akzente Kulturfestival gibi önemli festivallerde sergilenmiştir. Sanatçı Yale, School of Visual Arts New York, Bilgi, New York Institute of Technology, Incheon ve Köln Üniversitelerinde konferanslar vermiştir. Yapıtları Rhizome.org at the New Museum, İstanbul Modern, Museum Oswald, Davis Museum, Elgiz, Baksı, Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi ve Imago Mundi Luciano Benetton daimi koleksiyonlarına girmiştir. Eserleri City University New York, University of California Santa Barbara ve Teksas Rice Üniversitelerinde derslerde okutulmuştur. Sanat kitapları Metropolitan Müzesi, Salt Galata, Library of Congress gibi kütüphanelere dahil edilmiştir. Gülan’ın kamusal yapıtları İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Arnavutköy, Ortaköy ve Levent dahil toplam beş farklı noktada bulunmaktadır. Sanatçı Pınar, Turgut Pura, Odeabank ve Batı Anadolu sanat yarışmaları jürilerinde görev almıştır. Web Bienali’nin kurucusu olan Genco Gülan, Balkan Bienali’nin  danışma kurulunda, ISEA (Inter Society Electronic Arts) Singapur Uluslararası program komitesinde yer almıştır. Sanatçı Mimar Sinan, Yeditepe ve Boğaziçi Üniversitelerinde ders vermiştir. 

Genco Gülan’ın, EKAV koleksiyonundaki “Çikolata İmparator” (2014) isimli portresi Mary Beard’ın kaleme aldığı ve Princeton University Press tarafından yayımlanacak “Twelve Caesars: Images of Power from Ancient Rome to Dalí” başlıklı kitabın seçkisi içinde yer alacaktır. Kitabın 2021’in Eylül ayında yayınlanması bekleniyor.

C:\Users\TOSHİBA\Desktop\BE Contemporary\belogo-sloganli-yatay.png

Yenice Mah. Park Sokak No:8/2 Urla, İzmir, Türkiye

www.be-contemporary.com.tr

IG @be-contemporary

info@be-contemporary.com

Urla’nın Yeni İlham Noktası: BE Contemporary Art Gallery

BE Contemporary Art Gallery, 2020’nin Kasım ayında Bahar Soyoğuz tarafından Urla’da açıldı. Dinamik, yenilikçi ve cesur bir çizgiye sahip BE Contemporary, sanatın kucaklayıcılığına, çağdaş sanatta yeni sorulara ve farklı bakış açılarına daha çok alan açmayı amaçlıyor. Galeri, Urla’da konumlanan mekanında, eserleriyle ilham kaynağı olan, sanatta ve hayatta sınırları zorlamaktan çekinmeyen ve sanatı yeniden tanımlayan sanatçıların sergilerini sanatseverlerle buluşturuyor.

BE Contemporary çağdaş sanatta kültür, toplum, kimlik gibi daha geniş içeriksel çerçevelerle ilgilenen kültürel diyaloğun bir parçası olarak konumlanıyor. Zengin tarihinden miras eklektik bir kültüre sahip topraklarda yaşayan, günümüzde global olarak etkilenen, teknolojik olarak gelişen bir dünyada çalışan ve eser üreten Türk sanatçıları uluslararası çağdaş sanat izleyicisiyle paylaşmak arzusunu taşıyor.

Galerinin beraber çalıştığı sanatçılar arasında, çalışmaları hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli kurumlarda yer almış isimler bulunuyor: Suzan Batu, Uğur Çakı, Oğuz Büyükberber, Bennu Gerede, Genco Gülan ve Gül Ilgaz.

Ziyaretçilere, üç katlı 120 m² iç mekan galeri alanına ek olarak, dış mekan sergilemeleri için kullanılan ve aynı zamanda ziyaretiniz esnasında keyifle dinlenebileceğiniz 24 m² bir bahçe ile Urla’da çağdaş sanatı temsil etmek için önemli bir alan sunuyor. 

Galerinin konumlandığı, alternatif bir yaşam arayan birçok kişinin hayali ve yaratıcılığın merkezi olmaya aday Urla, her geçen gün sanat ve gastronomiyle bir kültür merkezine dönüşüyor. BE Contemporary lokal misyonunu da üstlenerek daha fazla izleyicinin çağdaş sanatı deneyimleyebilmesini sağlamak, kültürel alışverişi artırmak ve bir ilham noktası olma amacıyla çağdaş sanat sergilerinin yanı sıra sanatçı rezidansı programları ve çeşitli sanat etkinlikleri de düzenliyor.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir