İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Glob.Era İlk Fiziksel Sergisini Link’te Açtı!


İzmir Alsancak’ta Temmuz ayında faaliyete geçen, temeli müziğe dayalı kültür sanat alanı Link ilk sergisi Mesafe ile sergi etkinliklerini başlatıyor.

Glob.Era işbirliğiyle gerçekleşen; Adem Toprak, Ali Kanal, Alper Bıçaklıoğlu, Aysel Güneş, Barış Atal, Berna Dolmacı, Hanife Buğurcu, İlyas Hayta, Menekşe Uslu, Orhan Çaçan’ın yer aldığı sergi 29 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’de kapılarını açtı.

Mesafe, doğa ile aramızda oluşturduğumuz boşluğa dikkat çekmeyi ve bu boşluğu insan-mekan ilişkisi üzerinden tekrar sorgulamayı amaçlıyor. Eserlerin bir kısmında geri-dönüşüm veya organik malzemeler kullanılırken bir kısmı geleneksel tekniklerin günümüz yorumlarını yansıtıyor. Etkinlikte akşam saatleriyle birlikte Apeiron Soundsystem sahne alıyor.

Mesafe karma sergisi 29 Temmuz – 17 Ağustos tarihleri arasında Link’te görülebilir.

MESAFE
İnsan merkezli çağ denildiğinde kastedilen insanın fiziksel varlık halinden ziyade baskın yetisi aklın sürdüğü egemenliktir, elbette. Doğa karşıtlığı ve hayvan oluştan korku “insan” fikrinin temelini oluşturur.

Dünya ile aramıza koyduğumuz boşluğun derinliği tam da dehşet verici düzeylere ulaştığında, insanlık olarak toplum organizasyonunun çöküşüne şahitlik ediyoruz. Distopik öngörülerin gerçeğe dönüştüğü, bilim kurgunun yeni normal olduğu şimdiki zaman, bizi ‘küresel’ kavramını yıllardır kullanılan ekonomik anlamı ötesinde algılamaya itiyor.

Mesafe, ilkel oluş ve uygarlık arasındaki bu çatışmadan beslenerek kendi dilinde aktardığı anlatısıyla bizleri sezgilerimizi hatırlamaya davet ediyor.

Not: Görsel Alper Bıçaklıoğlu’na aittir.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir