İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gülçin Önel ile Maya Astrolojisine Giriş Yapıyoruz, Kemerlerinizi Bağlayın!

Nedir bu Maya yol haritası?

Maya Astrolojisi rehberliğinde açılan, kişiye ait astrolojik bir haritadır ama içinde yolumuza rehber öyle bilgiler gizlidir ki ben yol haritası demeyi tercih ediyorum. Bu yol haritasında geçmişte girdiğimiz yolları, nesillerden, atalardan, kolektif deneyimlerden aktarımsal olarak getirdiklerimizi, maddi ve manevi dünyaya dair bakışımızı, potansiyel olarak taşıdıklarımızı ve elbet ruhumuzun yol almak istediği yön gibi bir çok detayı bulabiliyoruz. 

Her kişinin kendine ait bir haritası var, Maya Rehberliği bu bilgiyi yüzlerce yıldır deneyimlenmiş ve bu aktarımı bize bırakmış kadim bir toplum. 

Maya haritası ayları, günleri nasıl böler?

Maya Takvimi, bir döngüyü 260 gün olarak alır. Bu bizim bildiğimiz akıştan çok farklıdır. Biz daha linear bir takvimi takip ediyoruz oysa Kadim Maya Takvimi ki -onu en çok Tzolk’in diye biliyorsunuz- döngüsel bir yol izler. Doğa ile el ele yürür. 260 gün olmasının temeli en çok bir gebelik sürecine işaret etmesi olarak yorumlanmaktadır. Ve bize der ki takvimle yol alırsan 260 günde bir yeniden doğma potansiyeli taşıdığını keşfedersin. 260 günlük takvimi oluşturma şekli ise sahip oldukları 20 burç ve 13 günlük dönemlerin birliği ile işliyor. Evet 20 burç var ve bizdeki 1 hafta karşılığını ise Maya Takviminde 13 gün olarak bulabilirsiniz. 260 gün içinde hiç bir günün tekrarı yok. Maya’lar her güne bir burç etkisi ve bir sayı atar, tüm bu kombinasyonlar sonsuz olasılıklara bizi açarken müthiş bir matematiksel sistemle de buluşturur. Takvimi izledikçe bu uyuma hayran olmamak elde değil. 

Gülçin Önel

Maya burcu nasıl hesaplanır?

Birçok yöntemi var, doğum bilgileriniz önemli ancak diğer sistemlerde olduğu gibi doğum saatiniz baz alınmıyor. 00.00 ile ki Maya’lar buna büyük 0 der, her yeni gün bir burç eşliğinde gelir. Doğum senenize eşlik eden gününüzü takvimde bulduğunuzda burcunuzu da keşfetmiş oluyoruz. 
Doğum saatiniz bir gün önceki veya sonraki burcun etkisini de taşıyıp taşımadığınız için sorguladığımız bir kısım. Ama bence en önemli kısım Maya Takvimine göre doğum gününüzün her sene değişmesi. Maya’lar bu sürece ruhun doğumu diyor, yaşama hangi amaçla geldim, ruhsal yolum, yaşam planım nedir buna dair en temel bilgi benim doğumum ile açılan Maya Takviminde gizli o sebepten de bu döneme ruhsal doğum günü diyoruz.

Maya burçları geleceği anlatır mı?

Çok trikli bir soru, gelecekten kastımız önemli. 🙂 Gelecek, şimdi de yaratılıyorsa o zaman? diyor ve yorumu size bırakıyorum. 

Ama her daim altını çizdiğim bir kısmı da eklemeden geçmeyeceğim, takvim bize doğanın akışını izlemeyi hatırlatır, bu da büyük resmi görmeyi öğretir kişiye. Biz ağaca odaklanırken, kalbin ormanı görendir. Kişi için açılan harita işte adeta dallanıp budaklanan bir orman gibidir. İçinde kendinize yol tabelası diye bıraktığınız işaretler bulacaksınızdır ve evet o sebepten Maya Astrolojisinde “Gelecek Burcunuz veya bir diğer yönü ile Kaderi Yolunuz” dediğimiz bir burcunuz bulunmaktadır.
Bu aslında ruhunuzun bir çağrısıdır, o çağrıya adım attığımızda harita ile uyumlanırız o zaman da sanırız ki bir kehanet gerçekleşiyor oysa sen yolu yürüyorsundur. 

Maya burçları Batı astrolojisi gibi kişilere ek olarak toplumlara, ülkelere, globale dair ipuçları verir mi? Buna örnek bir okuma yapmanız mümkün mü?

Elbette yapabiliriz, insan bütünden ayrı değil. Her senenin taşıdığı bir burç enerjisi de oluyor, bu sene 10 Geyik burcunu taşıyoruz. Bu da birlikte hareket etmenin, grup içinde eşit bir hakka sahip olmanın, bütünün iyiliği için çalışmanın temalarını ortaya koyuyor. Hipnotize olduğumuz, kendimizi koşullandırdığımız, tüketen halimize de bir son vermemiz gerektiğini söylüyor. Yeni bir yapının inşasındayız ve bu sefer en temel gerçek kim olduğunu hatırlamaktan geçiyor. 

Bir yorum

  1. Dilek Erşan Dilek Erşan 18/06/2022

    Bu harika röportaja sonsuz şükranla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir