"Günışığına Mektup" Ocak Ayında da Sahnede - GAZETE SANAT İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Günışığına Mektup” Ocak Ayında da Sahnede

Yönetmenliğini Caner Bilginer’in üstlendiği, Sevtap Çapan, Ece Bozkaya ve Uğur Özbağı’n oynadığı “Günışığına Mektup” oyunu ocak ayında da tiyatroseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Doktor bir annenin kızını kurtarmak adına başka canları hiçe saymasını konu alan oyunun Sanat Yönetmenliğini ise Sevtap Çapan yapıyor.

“GÜNIŞIĞINA MEKTUP”UN KONUSU:

“Günışığına Mektup” bir bilim insanı olan doktor annenin hasta kızına can vermek ve onu mücadele ettiği amansız hastalıktan kurtarmak uğruna başka hayatları feda etmesini ana eksen olarak belirlemiş, güçlü bir çatışmayla yapılandırılmış dramatik bir hikâyedir.

Bilim insanı olan doktor bir annenin hasta kızına can vermek uğruna, onu mücadele ettiği amansız hastalıktan kurtaracak ilacın bulunması yolunda feda ettiği canlar; “sahipsiz”,  kimsesi olmayan mültecilerdir. Fakat ilacı kullanacak olan Ebru avukattır ve mültecilerin tarafındadır. Bütün gerçekleri “günışığına” çıkaracak kişidir. Mücadele ettiği hastalık yetmezmiş gibi, sevdiği insanların arazlı vicdan duygularıyla da mücadeleye girişir. Birilerinden daha değersiz görülen mültecilerin de can taşıdığını ve kimsenin kimseden daha az değerli olmadığı gerçeğini hatırlatmak için sıkı bir savaş verir. Böylece o, kıyıya vurmuş milyonlarca denizyıldızından birini kurtarır, diğerlerini kurtarmanın bizim elimizde olduğu bilgisine göz kırparak.

Suç nedir? Peki ya ceza? Hem ne anlama geliyor şu “Adalet! Adalet!” dedikleri? Mutlak olanı var mıdır? Yoksa kişiden kişiye değişir mi? Cihan Aşar’ın  sahne tasarımını yaptığı oyunda ;  Sevtap Çapan, Ece Bozkaya ve Uğur Özbağı oynuyor. Yusuf Dündar’ın yazdığı, Genel Sanat Yönetmenliğini Sevtap Çapan’ın gerçekleştirdiği, Caner Bilginer’in yönettiği “ Günışığına Mektup” adlı oyun Ocak ayı boyunca İstanbul’da Nezihe Muhiddin sahnesinde, KATS sahne de, Akla Kara sahnesinde, Profilo K.M de ve CKM’de  gösterimde olacaktır.

Haber: Mine Alpan

TARİH               SAAT          YER
12.01.2019       20.30           NEZİHE MUHİDDİN SAHNESİ

17.01.2019       20.30           KATS SAHNE

24.01.2019       20.30           AKLA KARA SAHNESİ

26.01.2019       20.30           PROFİLO K.M

30.01.2019       20.30           CKM

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir