İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Hikâyelerimiz” Adlı Tiyatro Oyunu Online Olarak İzleyiciyle Buluşmaya Devam Ediyor


Yaşadığı şiddetten, tacizden, tecavüzden utanan, korkusundan susan, derdini söyleyemeyen ya da zorunlu olarak boyun eğen kadınların ve çocukların sesi olmanın bir çok yolu var kuşkusuz. Onlar ‘anlatmayı’ seçti. Herkesin bitsin diye ümit ettiği ancak günümüzde hâlâ devam etmekte olan tacizler, tecavüzler, şiddetler, cinayetler bir gün sona erecekse bu herkesin ortak direnciyle olacak. Onlar da nefesleri yettiğince HİKÂYELERİMİZ ile ‘susmayıp’ anlatmaya çalışıyorlar.

 ‘’Hikâyelerimiz’’ üç öykü ve bir baladdan oluşuyor.

Ayfer Tunç’un Fehime adlı öyküsünde dur durak bilmeyen bir çocuk, tek nefeste anlatıyor. Yaşananları o çocuk gözüyle bir şelale gibi akıtarak anlatırken seyirci de âdeta nefessiz kalıyor. Fehime, acı bir pedofili öyküsü…

İkinci öykü, gerçek hayattan yola çıkılarak kurgulanmış olan Gülfer’in, bir çocuk gelinin öyküsü. O adım adım büyürken, izleyici de Gülfer’in acılarının büyümesine tanıklık ediyor.

Üçüncü öykü, Duygu Asena’nın yazdığı Nur’un öyküsü. Şiddetin bin bir yüzünden bir diğerinin de ‘aşk’ adı altında nasıl yaşandığına tanıklık ediyor seyirci. Hiç beklenmedik bir kişiden, beklenmedik bir anda gelen şiddetin, insanı nasıl yok oluşa doğru sürüklediğini görüyoruz.

Hikâyelerimiz, Süreyya Karacabey’in “Kadın Savaşı Baladı” ile noktalanıyor: ‘’İçimizden kırılgan düşlerin geçtiği masallarınız bitti, çiçekli böcekli bir elişi kitabına boyadığınız ya da kırık bir iğneyle kelebek gibi bir fon perdesine iliştirdiğiniz ömrümüz, cehennem kaçkını bir ruhla birleşip öldü ve yeniden dirildi ve acı çektirdiğiniz bütün kız kardeşlerimiz için hesap sormak için döndü.’’

Zoom uygulaması üzerinden izlenebilen oyunun biletlerini Mobilet’ten temin edebilirsiniz.

HİKÂYELERİMİZ

“FEHİME”

Ayfer Tunç

GÜLFER”

Ayşe Lebriz Berkem

“NUR ya da yalan”

Duygu Asena

“Kadın Savaşı Baladı”

Süreyya Karacabey

Performans : AYŞE LEBRİZ BERKEM

Dekor – Kostüm Tasarım : ZEYNEP ERDEM

Afiş – Görsel Tasarım : GÜLAY AYYILDIZ YİĞİTCAN

Müzik : ERKAN YALÇINKAYA

Proje Asistanı : CANSU ARSLAN SARAN

Zoom Operatör : TUGAY GÖRMEZ


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir