İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İmparatorlar Kulübü: Bir Öğretmen “Etik” Kavramıyla Yüzleşir


The Emperor’s Club (İmparatorlar Kulübü) filminde, köklü ve meşhur bir kolejde yaşananlar işlenmiştir. Filmin içerisinde geçen bütün repliklerin özenle seçildiği aşikardır. Hatta filmin genel özelliği, mesajı; hayatın, edebi yönüyle insanlığa bir aktarım yapmaktır. İmparatorlar Kulübü’nde geçen cümlelerin büyük çoğunluğunda derin bir felsefi tema açıkça görülmektedir. Örneğin; ‘’İnsanın karakteri onun yazgısıdır’’ denilir. ‘’Karakter’’ kavramına çarpıcı bir vurgu yapılmıştır. Filmde tam da yeni kişilik kazanmakta olan ergenlik dönemindeki gençler konu edilmektedir. Bu yüzden burada karakter vurgusu “Kişilik kazanmanın ilk adımıdır.” vurgusu yapılmıştır. Yine başka bir yerde ‘’Kasıtlı cehalet asla affedilemez.’’ sözüyle cehaletin kendi içindeki çeşitli türlerinin olabileceği vurgusu yapılmıştır. Eğitimin zıttı olan cehalet aynı zamanda yanlış bir karakterinde sıfatı niteliğinde olabilir.

İmparatorlar Kulübü’nde baş rolde ki öğretmen, ortamı bozan arkadaşlarına kötü örnek olan zengin ve senatörün oğlu olan öğrenciyi yola getirmeye çabalar. ‘’Cehalet eğitilebilir, sarhoşluk ayıltılabilir ancak aptallık ömür boyu baki kalır.’’ diyerek ergenlik döneminde bir delikanlıyı herkesin içerisinde mahcup duruma sokması ne kadar doğrudur? Öğrenci ‘’mahcup’’ olup davranışlarını sorgulayacak mıdır? Bu sorular film boyunca izleyiciyi sürüklemektedir. Oldukça idealist, kararlı ve etik bir kişilik olduğu bizlere aktarılan öğretmen, öğrencilerinin de ahlak kurallarına uygun etik birer birey olmalarını istemekte ve bunun için büyük uğraş vermektedir. Çeşitli yöntemler kullanarak öğrencilerinin doğru yolları bulmasını sağlamaktadır. En azından bunu deneyerek kendini gerçekleştirmektedir.

İmparatorlar Kulübü’nde Ast-Üst ilişkisi olmaksızın herkesin birbirine ‘’BAY….’’ Şeklinde hitap etmesi öz güven kazanımı açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Öğretmenler öğrencilerine bu şekilde seslenmekte, öğrencilerde aynı şekilde öğretmenlerine… Bu sayede ikili ilişkilerde etik, ahlak, zeka, akıl gibi kavramlar yaş, ırk, cinsiyet gibi kavramların üstünde tutulmaktadır. Okulun imkanları, iç dizaynı, bahçe düzenlemesi, sınıflar, koridor vs. alanlarda öğrencilerin 1970’lerde aldığı eğitim günümüzde hala ulaşamadığımız bir konforda göz önüne serilmitşir. Bu durumda tabii öğrencilerin daha rahat şartlarda daha rahat eğitim almasını sağlamaktadır. Düzen her şeydir. Ve bu prensipli hayatın bazı duygusal yaraları da bulunmaktadır. Kolej yatılıdır. İmparatorlar Kulübü’nde dikkat çeken bir diğer unsur hocalarda şiddet, ani sinirlenme, bağırma gibi öğrenciyi zedeleyici, ruhsal dünyada kalıcı hasar bırakacak herhangi bir davranış bulunmamaktadır. Fevri tepkilerden kaçınan hocalar, yapıcı birer rol model rolündedir. Her konuşma hesaplanmış, zekicedir. Sakin bir söylem fakat kararlı bir duruş vardır film boyunca.


Öğretim ile eğitim arasındaki fark filmde oldukça kesin bir çizgiyle veriliyor. Çünkü İmparatorlar Kulübü’ndeki kolejde tam bir eğitim söz konusu. Günün her anından, bahçedeki her ayrıntı, yatma saatinden evvel zaman kontrolü ve öğrenciye saygı duyularak kaç dakika sonra ışığın kapatılacağını tekrar eden öğretmen ayrıntısında olduğu gibi. Düzeni inatla bozmaya çabalayan öğrenci, öğretmeninin yoğun ilgisi karşısında yumuşar ve ona sığınır. Öğretmen öğrencisine inanır ve onun bu çabasını ödüllendirerek Büyük Sezar yarışmasına seçilmesi için onun son sınavında notunu yükselterek kendince ödüllendirir. Öğretmen burada bir genci kazanmak adına etik olmayan bir davranış sergiler ve başka birinin hakkına gasp etmiş olur. Ne yazık ki sorun öğrencinin ailesi ve sosyal konumundan neşet ettiği için, kesin bir düzelme olmaz. Bunu da Sezar Yarışması’nda kopya çekmesinden anlıyoruz.

İmparatorlar Kulübü filminde William Hunder karakteri ve öğrencileri beyzbol oynuyor.


Oysa öğretmeni, o bu yarışmaya katılabilsin diye notunu yükseltmişti. Çünkü onun çabalarını görüp düzelebileceğini ummuştu. Yıllar sonra yapılan Sezar Yarışması’nda artık bir yetişkin olan öğrencinin, yine kopya çekmesi, öğretmeni çok şaşırtmamış olsa bile yine de üzer. Çünkü bir öğretmen olarak, öğrencisini daha iyi birisi yapamamış olmanın üzüntüsünü duyar. Oysa İmparatorlar Kulübü’nde eğitim, sadece okul ortamında verilen değildir. İnsanlar, hayatta yaşadıkları her şeyden bir şeyler öğrenirler. Aile, okul, çevre hep bir şeyler katar insana. Öğretmenin en büyük pişmanlığı ise, yarışmaya katılabilecekken, sorunlu öğrencinin puanını yükselttiği için yarışmaya katılma hakkını elinden aldığı öğrencisidir. Hatasını kabul edecek kadar cesurdur öğretmen. Ve dediği gibi, eğer hata yapmamışsak, kayda değer bir şeyler yaşamamışız demektir. Özellikle İmparatorlar Kulübü’nün son sahnesinde William Hundert ile Bell arasındaki konuşma unutulmaz replikler arasında olmakla birlikte insanı iç dünyasında bir yolculuğa çıkarmakta dır.

William Hundert – Şimdi buradan çıkıp senin yalancı ve hilekâr biri olduğunu söyleyeceğimi
mi sanıyorsun? Hayır.

William Hundert – Ben bir öğretmenim Sedwick, seni bir öğretmen olarak sınıfta bıraktım. Ama sana son bir şans daha vermeye çalışacağım. Hepimiz bir gün kim olduğumuzu anlamak için aynaya bakmak zorunda kalırız, o gün senin için geldiğinde Sedwick faziletsiz ve ahlaksız bir hayata karşı koymak zorunda kalacaksın. Bu yüzden sana acıyorum. Ders bitti.

Sedgewick Bell – Ne söyleyebilirim ki Bay Hundert, kimin umurundaki sizin faziletiniz ve ahlakınız, kimin umurunda? Bir halinize bakın. Kendiniz için söyleyebileceğiniz ne var? Ben insanların istedikleri şey için her şeyi yaptıkları gerçek dünyada yaşıyorum. Bunun için yalan söylemek ya da kopya çekmek gerekiyorsa yaparım. Dışarı çıkıp bu seçimi kazanacağım Bay Hundert. Beni her yerde göreceksiniz. Ve bağış için daha sonra düşüneceğim. Ardından bir ses duyulur ve Sedgewick Bell’in büyük oğlu Robert her şeyi duymuş ve hayal kırıklığı yaşamış bir şekilde dışarı çıkar. Hiç kuşkusuz unutulmayacak bir sahnedir bu.

İmparatorlar Kulübü Replik

Filmin Künyesi için; İmparatorlar Kulübü (2002)


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir