İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İş Sanat'ta Caz Rüzgarı Başlıyor

İş Sanat, caz perdesini besteci ve piyanist Omar Sosa, trompetçi Paolo Fresu ve perküsyonist Trilok Gurtu’nun bir araya gelmesiyle açıyor. Hafızalardan kolay kolay silinmeyecek bir performansa imza atacak olacak caz triosunu, 17 Aralık Salı akşamı 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda dinleyebilirsiniz.

Müziklerinin köklerini “uyum, ritim, neşe, karmaşa, özgürlük ve fikir birliği” olarak tanımlayan piyanist Omar Sosa, hem solo hem de tanınmış birçok caz sanatçısı ile birlikte albüm yaptı. Dünyanın dört bir yanında verdiği konserler ve canlı performanslar onu 3 kez Grammy adaylığına taşıdı. Dünya müziği, free jazz ve avant-garde türlerinde birçok projede yer alan ve 25’i aşkın albüm kaydı bulunan piyanist Omar Sosa’nın yolu 2012 yılında, Miles Davis’i idol olarak benimsemiş trompetçi Paolo Fresu ile kesişti. 300’ü aşkın albüm kaydında yer alan Fresu ile Sosa’nın işbirliğinden ilk albümleri “Lara” doğdu. Kısa zamanda Avrupa’nın en sevilen grupları arasına girmeyi başaran müzisyenler, birlikte çalmaya başladıktan 4 yıl sonra 2. albümleri Eros’u piyasaya sürdü.

Omar Sosa

Türk müzisyenlerle ortak projelere imza atan bir isim

Enstrümanları ile adeta bir bütün oluşturan Omar Sosa ve Paolo Fresu’ya Trilok Gurtu’nun da katılmasıyla ortaya yenilikçi ve aynı zamanda geleneksel bir duruşu olan özgün bir müzik çıktı. Gary Moore, Joe Zawinul, John McLaughlin, Bill Laswell, ve Robert Miles gibi yetenekli müzisyenlerle çalışmış olan Gurtu, aralarında İsmet Sıral, Okay Temiz, Zara, Mercan Dede, Kudsi Ergüner, Sertab Erener ve Taksim Trio’nun yer aldığı Türk müzisyenlerle de ortak projelere imza atan bir isim.

Trilok Gurtu

Fresu ve Gurtu ile beraber dinleyicileri müzikal yolculuklarına katılmaya davet eden Omar Sosa, İstanbul izleyicisini nasıl bir konser deneyimi beklediğini şu sözlerle anlatıyor: “Müziğimiz Afrika’dan gelen folklorik ritimlere dayanıyor. Dans etme olasılığı yaratıyor. Böyle bir müzik oldukça çekici çünkü sağlığınıza da çok iyi geliyor!”

İş Sanat’ta Aralık Ayı

13 Aralık Cuma Saat: 20.30

Mahler Oda Orkestrası

François- Xavier Roth şef

Holger Groschopp piyano

Stefan Dohr korno

Matthias Kelemen timpani

15 Aralık Pazar Saat: 15.00

Beethoven ve Shakespeare’li bir çocuk oyunu: Fırtına

17 Aralık Salı Saat: 20.30

Omar Sosa, Paolo Fresu, Trilok Gurtu

22 Aralık Pazar Saat: 16.00

23 Aralık Pazartesi Saat: 20.30

Yaşar Kemal Hikâye Dinletisi: “Tek Kanatlı Bir Kuş”

26 Aralık Perşembe Saat: 20.30

Ümit Besen Şarkıları

Kalben

Melike Şahin

Selin Sümbültepe

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir