İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Piyanist János Balázs’dan Unutulmaz Konser

Macaristan’ın önde gelen klasik müzik sanatçılarından piyanist János Balázs,
Türkiye’deki ilk konserini T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Atatürk Kültür Merkezinde verdi.

Dünyanın en prestijli sahnelerinde sayısız konsere imza atan ödüllü piyanist, İstanbullulara AKM sahnesinde unutulmaz bir akşam yaşattı. Üstün piyano tekniği ve samimi sahne performanslarıyla eleştirmenlerden tam not alan Balázs, Türkiye konserini Ferenc Liszt’in istanbul’u ziyaretinin 175. yılında ustasının anısına adadı.

Konserin açılış konuşmasını ise Macaristan’ın Türkiye Büyükelçisi Sayın Viktor Mátis yaptı. Konser ayrıca Macar piyanist György Cziffra’nın doğumunun 100. yılı dolayısıyla hayata geçirilen “Cziffra100” etkinlik serisi kapsamında gerçekleşti.

Cziffra100

Cziffra’nın doğum yıl dönümü, Macaristan’da resmi olarak anma yılı ilan edildi ve UNESCO’nun “Yıl Dönümleri Listesi”‘ne eklendi. Bu usta müzisyeni anmak için hazırlanan Cziffra100 programı, piyanist János Balázs’ın sanatsal liderliği altında, Macaristan’ın yanı sıra müzik dünyasının en önemli şehirlerinde bir dizi kurum, orkestra ve ortakla profesyonel ortaklık çerçevesinde gerçekleşiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir