İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kendini Keşfetmenin Sırları Bu Kitapta: Dünyanın Uyanışı II

Netflix orijinal yapımı Atiye’ye ilham veren Dünyanın Uyanışı romanı şimdi devam kitabı Dünyanın Uyanışı II ile biz okuyucularla buluştu. Küsurat Yayınları’ndan çıkan roman heyecanla bekliyordum. Şengül Boybaş’ın kendinden emin kalemiyle sadece bir maceraya eşlik etmiyor aynı zamanda tarihi bilgilerle donatılıyorum. Bu her okuma pratiğinde olacak bir şey değil. Dünyanın Uyanışı gibi Dünyanın Uyanışı II de araştırmacı tarafıyla epey cezbedici.

“Her şey sonsuzluğa uzanır. Ruh ise sonsuzluktan yuvaya dönmek ister. Her şey dünya içinde gizlidir.”

Atiye’nin yolculuğuna katılıyorum hemen. Göbeklitepe’yi, Kırklar Kilisesi’ni, Efes Antik Kent’i, Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı’nı bir romanla geziveriyorum. Ayrıca kahramanların başından geçenler bu kitapta daha detaylı işlenmiş. Düşünün elinize aldığınız kitap sayesinde hem insan psikolojisi hem tarihi mekânlar hem de mistik hikâyelere dair öğrenecek ne kadar çok şeyiniz olduğunu görüyorsunuz. Ritmi hiç düşmeyen romanın bölüm aralarına serpiştirilen ilham verici sözler de yolunuza ışık tutmaya hazır! Boybaş, okuyucuya bir kurgu yansıtmakla yetinmiyor hayatın önümüze çıkardığı taşları atlayarak geçmemiz için de destek oluyor. 

“Hayat bazen dönüp dolaşıp aynı yere ulaştığımız, aynı karanlıklarda kaybolduğumuz ve aynı acımasız oyunlara tutunduğumuz bir yolculuktur. Bu yolculuğa, yön duygusunu kaybetme ihtimali ve tekrara muhbirlik eden korkular eşlik eder.”

Dünyanın Uyanışı II’yi macera yüklü kitaplardan ayıran bir diğer şeyin dil olduğunu düşünüyorum. Romanın dili öyle akıcı ki arka arkaya ne kadar olay olursa olsun okurken yorulmuyor aksine daha da meraklanıyorsunuz. Dünyanın Uyanışı II tüm beklentileri karşılıyor demek istemiyorum çünkü bu roman beklentilerin üstünde geziyor! 

“Hayata kafa tutan kız çocuğunun içgüdüsüdür dağılıp gitmek; her şeyi soldan sağa, siyahtan beyaza doğru değiştirmek, bilinmezliğe yürümek… Alev alev ve çocuksu bir masumiyetle…”

İnceleme: Ezgi Aydoğanoğlu

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir