İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kıbrıs Kağıt Sanatçılar Derneği


Kıbrıs Kağıt Sanatçılar Derneği “Kağıttan esintiler” adlı sergisinin 2.sini Lefkoşa A.K.M’de açtı. 5 şubatta açılan sergi 15 şubata kadar izleyicilerini bekliyor.

‘KAĞITTAN ESİNTİLER 2. SERGİSİ’ DAÜ EV SAHİPLİĞİNDE SANATSEVERLERLE BULUŞTU

Akdeniz’in incisi Kıbrıs’ta sanata ve sanatçıya daima değer veren bir kurum olarak ön plana çıkan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), yerel sanat etkinliklerinin yanı sıra, uluslararası etkinliklere de paydaş olmayı sürdürüyor. Pek çok Avrupa ülkesini gezen ve bu yıl yerel sanatçımız İnci Kansu’nun onursal başkanlığını yaptığı Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği ile International Association of Hand Papermakers and Paper Artists – Uluslararası Kağıt Sanatçıları Derneği’nin (IAPMA) katkılarıyla ilk kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gelen “Inspired by Paper – Kağıttan Esintiler” başlıklı gezici serginin ikincisi, bu kez Lefkoşa’da yine DAÜ ev sahipliğinde sanatseverlerle buluştu. Söz konusu serginin açılışı; 4 Şubat 2019 Pazartesi günü, saat 18:00’de, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Törene; KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, DAÜ Uluslararası İşler ve Tanıtım’dan Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Tanova, DAÜ İdari ve Teknik İşler’den Sorumlu Rektör Yardımcısı ve Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (DAÜ-KAM) Başkanı Prof. Dr. Naciye Doratlı, DAÜ-KAM Sanat Projeleri Koordinatörü ve Sergi Küratörü Zehra Şonya, Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği Onursal Başkanı İnci Kansu, Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği Başkanı İsmet Tatar ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“Avrupa Ülkelerinde İlgiyle İzlendi”
Serginin açılış töreninde konuşan Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği Başkanı İsmet Tatar, uluslararası Kağıttan Esintiler sergisini ülkemize getirebilmenin gurunu yaşadıklarını ifade ederek, katkı koyan herkese teşekkür etti. Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği Onursal Başkanı İnci Kansu da, “Gazimağusa’dan sonra Lefkoşa’ya gelen bu sergi emin olun bu akşam ilginize değer. Çünkü IAPMA’nın 30. yılını kutlama etkinlikleri için özel olarak hazırlanmış, 2 yıl dolaştığı Avrupa ülkelerinde ilgiyle izlenen bir sergidir” dedi.

“DAÜ Sanat Konusunda Atılım Yapmaktadır”
DAÜ İdari ve Teknik İşler’den Sorumlu Rektör Yardımcısı ve DAÜ-KAM Başkanı Prof. Dr. Naciye Doratlı, konuşmasında, DAÜ Rektörlüğü olarak böyle bir sergiye ikinci kez ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutlu ve gururlu olduklarını ifade ederek, “DAÜ sanat konusunda atılım yapmaktadır ve her geçen gün yeni açılımlar gerçekleştirmektedir. Burada ikinci kez açacağımız sergi de sanata verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Sanatla ilgili her türlü etkinliği desteklemek üzere büyük bir gayret içerisinde olacağız” dedi.

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de, “Bu anlamlı etkinliğe sponsorluk yaparak sanata ve sanatçıya çok büyük katkılar sağlayan DAÜ’ye ve Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği’ne teşekkür ediyorum” dedi. Kağıt ve kağıt sanatının tarihi ile ilgili özet bilgi veren Bakan Özyiğit, ardından katılımcıları serginin açılışını yapmaya davet etti.

15 Şubat’a Kadar Ziyaret Edilebilecek
Söz konusu sergi, 15 Şubat 2019 tarihine kadar hafta içi mesai saatlerinde gezilebilecek. 2016 yılının Nisan ayında başlayan “Inspired by Paper – Kağıttan Esintiler” gezici sergisi, bugüne dek Avusturya, Bulgaristan, Finlandiya, Almanya, İsrail, Polonya ve İsveç gibi ülkelerde sergilenmiş, büyük ilgi görmüştü. 1986 yılında Almanya’nın Düren kentinde kurulan IAPMA’nın başkanlığını 2015 yılından beri Nicole Donnelly, sergi sorumluluğunu ise ünlü sanatçı Helene Tschacher yürütüyor.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir