İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği ”KAĞIDA DOKUNUŞ SERGİSİ”


BİRGRUPİNSAN sanat platformu üyelerinden Canat TOPALOĞLU’nun da aralarında bulunduğu derneğin, adından da anlaşılacağı gibi, merkezi Kıbrıs’tadır. Uluslararası bir çok sergi ve bienale de katılan grup bu sefer de ”KAĞIDA DOKUNUŞ” adlı sergiyle izleyicilerle buluşmayı bekliyor.

14 Kasım’da açılan sergi bünyesinde bulundurduğu çok uluslu sanatçı katılımıyla 21 Kasım’a kadar Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Sergi Salonunda görülebilir.

 

 

KKSD başkanlığını yürüten İnci AKSU: -İşin başında dernek kurmanın ve onu yaşatmanın kolay bir iş olmadığının bilincinde olsak da bildiğimizin 2 kat üstünde bir gönül işi,özveri ve sabır işi olduğunu yaşadığımız bu süreçte öğrendik. Hem dernekle hem de ‘Kağıt Sanatı ile ilgili deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak ve yarınlarımıza sizlerle daha bir başarıyla yürümek en büyük arzumuzdur.

Bu gün artan ve gençleşen nüfusumuzla iki yaşına gelmenin,sizler gibi sanatçı arkadaşlarla çalışmanın,iç ve dış etkinliklerimizde elimizden geleni yapabilmenin ve ön yargılara rağmen kökleri tarihte,çağdaş bir sanat olan‘Kağıt Sanatı’nı Kıbrıs Türk Plastik Sanatlarına katabilmenin gururunu yaşıyoruz.
Hepinizin de ayrı ayrı sevgiyle,istekle derneğimize yaptığınız katkılar çok değerlidir,derneğimizin yaşama umududur, teşekkür ve övgülerimizi iletiriz.
En eski üyeliğimizin 27 yıl geriye gittiği IAPMA’ya (uluslararası, kâğıt üreten ve kağıt sanatçıları derneği) ile de ilgilenenlere katılmalarını önermek
İsteriz. Çok zengin ve düzeyli olan etkinliklerine katılabilme koşuludur üyelik.
Derneğimizin ileriki yaşlarını da hep birlikte,sağlıkla,mutlulukla başarıyla sürdürmeyi ve yeni yönetim kuruluna da çalışmalarında başarılar dilerim.
   KIBRIS KAĞIT SANATÇILARI DERNEĞİ ve aynı zamanda BİRGRUPİNSAN SANAT PLATFORMU üyesi olan CANAN TOPALOĞLU kimdir:
CANAN TOPALOĞLU

1978’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Grafik Bölümünden mezun oldu. 1980-81 Ankara Lütfü Günay nü / canlı model desen atölyesi, 1991-94 TheArt Student league of Newyork, nü/canlı model desen atölyesi, 1994 Manhattan Chinese Calligraphy atölyesi – NEWYORK. 2010 The Art Student League of Newyork Colloge atölyesinde eğitimler aldı. 2016 İstanbul Moda Galeri Mor Kaftan’da SOLO SERGİ başta olmak üzere çeşitli karma sergilere katıldı. Sanatçı istanbul, Kıbrıs ve Amsterdamda yaşamakta olup, İstanbul 2014 ten beri Eminönü Büyük Valide Han’da atölyesi bulunmaktadır. Profesyonel hayatında Turkiye, ABD ve Kıbrısta geçmiş olup, 33 yıllık bankacılık kariyerinden emekli olmuştur. Ancak resim ve sanat her zaman hayatında yer almıştır. KKSD / KIBRIS KAĞIT SANATÇILARI DERNEĞİ ve IAPMA/ INTERNATIONAL ASSOSATION OF HAND PAPPERMAKERS AND PAPER ARTIST üyesidir.

 

 

Sanatçının kullandığı en temel malzeme kağıttır, uzun zamandan beri unutulmuş eski kitaplar yeni bir gerçeği yaratmak için ona ilham olmaktadır. Bugün ile geçmiş arasındaki gerilim, tahrik edici formlar olarak kendini ifade eder, ikinci bir hayat anlamındaki bu geri dönüşümde belirleyici bir rol oynar ve gerçek yeniden yorumlanır. Canan TOPALOĞLU tüm çalışmalarında eski bir yöntem olan el dikişini imzası gibi kullanır. Sanki kağıdın bu narin yapısı, yaşam bağları olan ipek iplikler ile desteklenmektedir. Böylece ipeğin ve kağıdın doğduğu yer olan Çin ile İstanbulun asırlar önceki bağlantısına gönderme yapar.

 

KIBRIS KAĞIT SANATÇILARI DERNEĞİ İLE İLGİLİ BAZI GÖRSELLER

 

 

Daha detaylı bilgi için >>>>   kksd.cyp@gmail.com


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir