İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Louis Armstrong kimdir?

Louis Armstrong, 4 Ağustos 1901 tarihinde Amerika’nın Louisiana eyaletine bağlı New Orleans şehrinde fakir bir ailenin ferdi olarak dünyaya geldi. Tam adı Louis Daniel Armstrong’dur. Babası William Armstrong, annesi ise Mary Albert Armstrong’dur. O daha küçük bir çocukken babası evi terk etmişti. Louis Armstrong’un Beatrice adında bir de kız kardeşi vardır.

Louis Armstrong’un çocukluğu, annesine ve küçük kız kardeşine bakarak geçti. Resmi bir eğitim almadı ancak zeki bir çocuktu ve hayatta kalmak için gerekli “sokak bilgisini” hemen edindi. Normal işlerin yanı sıra sokaklarda şarkı söyleyerek de para kazanmaya başladı. Daha sonraları bandolarda ve New Orleons’ın nehir gemilerinde çaldı. Mississippi nehrinde turlayan bir vapurda, tanınmış Fate Marable adlı müzik grubuyla çalışmaya başladı.

Louis Armstrong

Bir yılbaşı gecesi henüz 11 yaşındayken üvey babasına ait bir silahla sokakta rastgele ateş açmak suçuyla bir ıslahevine gönderildi. Islahevi korosunda önce şarkıcı, sonra perküsyoncu ve kornetçi olarak yer aldı. Birkaç yıl sonra ıslahevinden çıktığında tek hedefi kendine bir enstrüman alarak müziğe devam etmekti. Para kazanmak için bir at arabasıyla kömür dağıttı. Bu arada da ödünç aldığı kornetlerle bulabildiği her grupla müzik yapıyordu.

Bu farklı genç, çok geçmeden şehrin en önemli cazcılarından biri olan Joe “King” Oliver’in dikkatini çekti ve Oliver onu müziksel bir himaye altına aldı. Oliver’la olan ortaklığı Louis Armstrong’a birçok kapı açtı. Önce reddetse de Oliver’ın ikinci daveti üzerine Chicago’ya, onun orkestrasında çalışmaya gitti. Ve bu kariyerinin dönüm noktası oldu. Bir süre sonra Louis Armstrong’la grubun bayan piyanisti “Lillian Hardin” arasında bir yakınlaşma oldu ve tarihler 1924 yılını gösterdiğinde evlendiler. Daha sonra New York’a gitti, zamanın en ünlü Afrikan-Amerikan grubu Fletcher Henderson’ın orkestrasına katıldı ve New York’luları hayran bırakan müziğini orada da sergiledi.1926 yılında tekrar Chicago’ya döndüğünde artık oldukça ünlüydü. Karısının orkestrasında “Dünyanın En İyi Trompetçisi” adı altında çalmaya başladı.

Louis Armstrong 1955

1926 yılında Chigago’ya döndü ve kendi ismi altında ünlü ‘Hot Five and Hot Seven’ adlı içinde ‘Potato Head Blues’, ‘Muggles’ ve ‘West End Blues’ adlı hit şarkıların olduğu albümünü yayınladı. Louis Armstrong’un ‘West End Blues’ şarkısındaki trompet girişi caz tarihindeki en meşhur doğaçlamalardan biri olarak kabul edilmiştir. Müzik yeteneği ve yaratıcı kişiliği ile bölgesel dans müziği halindeki caz müziğini popüler bir müzik haline dönüştürdü. Kariyerindeki ilk başarılarını trompetçi olarak kazanan Armstrong, ilerleyen zamanlarda en önemli caz şarkıcılarından biri oldu.

1926’da iki müzisyen arkadaşıyla ortak bir kulüp işletmeye başladı. 1930’lu yıllarda korneti bırakarak tamamen trompete yöneldi. Los Angeles’ta Les Hite’ın, New York’ta da Chick Webb’in orkstrasıyla çalıştı. 1932 ve 1933 yıllarında Avrupa’ya ilk ziyaretlerini yaptı. Armstorng, New York, Los Angeles ve ardından Avrupa’yı turladıktan sonra kalıcı olarak 1943 yılında Queens-New York’a yerleşti.

Louis Armstrong

2. Dünya Savaşı’ndan sonra Louis Armstrong dünya çapında tanınan ve sevilen bir sanatçı olmuştu. Pek çok turneye çıkmış ve dünyanın her yerindeki sevenleri ile buluşmuştu. Plakları liste başlarında yer alıyor, şarkıları radyolar tarafından kapışılıyordu. Özellikle o zamanlar özgürlüklerine yeni kavuşmuş olan Afrika devletlerinin vatandaşları tarafından oldukça takdir edildi ve beğenildi. 1956 yılında Afrika’da verdiği konsere yüzbinlerce Louis Armstrong hayranı katıldı. 1950’li yıllardan sonra Armstrong uluslararası bir sanatçı haline gelmişti.

Louis Armstrong, 1924 yılında Lillian Hardin ile olan evililiğini 1938 yılında noktaladı. Aynı yıl Alpha Smith’le evlendi. Sonra 1942’de yeniden boşanıp bu kez geri kalan yaşamını birlikte geçireceği Lucille Wilson’la evlendi.

Kalp rahatsızlığını basından saklayarak konserler vermeyi sürdüren Armstrong, 6 Temmuz 1971 tarihinde bir kalp krizi sebebiyle 69 yaşında Queens New York’da kendi evinde öldü.

Şimdi sizleri 1920′lerde Amerikan caz müziğini önemli ölçüde etkileyip klasikleştiren ve caz tarihinin en iyi trompetçisi olarak anılan büyük caz ustası Louis Armstrong’un bir şarkısıyla baş başa bırakalım.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir