İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mixer, Sergi Programına İki Yeni Sergi ile Devam Ediyor

Mixer, sergi programına 17 Şubat’ta açılışı gerçekleşen iki yeni sergi ile devam ediyor. Ana galeri mekanında, Nergis Abıyeva küratörlüğünde Alp İşmen ve Yüksel Dal’ın çalışmalarını bir araya getiren ”Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler” sergisi yer alırken proje odasında Leyla Emadi’nin solo sergisi ”Gel-Git” yer alıyor.

Olağanüstü Denklikler, İnce Benzerlikler

16.02 – 03.04.2021

Sanatçılar: Alp İşmen, Yüksel Dal

Küratör: Nergis Abıyeva

Mixer, 16 Şubat – 3 Nisan 2021 tarihleri arasında farklı kuşaklardan iki sanatçıyı, Alp İşmen ve Yüksel Dal’ı, küratörlüğünü Nergis Abıyeva’nın üstlendiği Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler sergisinde bir araya getiriyor!

Adını İtalyan yazar Umberto Eco’nun Foucault Sarkacı romanından alan sergi, ilk bakışta, hemen görünür ve kavranır olanın değil, derinleştikçe, katmanlarına inildikçe fark edilenin izini sürüyor. Alp İşmen ve Yüksel Dal, pratiğini genellikle kalem kağıtla gerçekleştirmeyi yeğleyen ve mürekkebin kağıt üzerindeki olanaklarını araştıran iki sanatçı. Her iki sanatçı da, mürekkebi sıradan bir malzemeden çok, bir deneyim alanı olarak ele alıyor. İzleyicinin hemen kavrayacağı gibi, sergide yer alan çalışmalarda “çizgi” öne çıkıyor. “Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler” sergisi, birbirinin eşiti olmayan, ancak birbirine denk düşen görsel ve jestüel ilişkilere odaklanıyor.

Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler, Alp İşmen ve Yüksel Dal’ın çalışmalarını birbirine paralel izlenen denkliklerle sunarken izleyiciye her bir sanatçının pratiğini kavrama fırsatı da veren bir kişisel sergi deneyimi sunuyor.

Sanatçılar Alp İşmen ve Yüksel Dal’ın katılımıyla Nergis Abıyeva küratörlüğünde düzenlenen Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler sergisini 16 Şubat – 3 Nisan tarihleri arasında Mixer’de ziyaret edebilirsiniz.

Sanatçılar Hakkında:

Alp İşmen 1962 yılında İstanbul’da doğdu. 1980’de başladığı Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu 1984’te Marmara Üniversitesi mezunu olarak tamamladı. 5. Günümüz Sanatçıları sergisinde bir gravürü sergilendi. Baskı resim eğitimi almasına rağmen hayatını grafik tasarım alanında çalışarak sürdürdü. 2003 yılında Karşı Sanat’ta düzenlenen Bu Sergi Aileye Mahsustur karma sergisine katıldı. İşmen’in çalışmaları, 2017 yılında Contemporary İstanbul Sanat Fuarında, 2019 yılında Pilevneli Project’te düzenlenen Kâğıt sergisinde yer aldı. Yapıtları pek çok koleksiyonda yer alan sanatçı, 2019 yılında Daire Sanat’ın Açık Atölye Programı’na katıldı.

Yüksel Dal 1992 yılında Denizli’de doğdu. 2015’te  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitenin yüksek lisans programında eğitim aldı. İlk solo sergisi “Sonsuz Küçük, Sonsuz Büyük” 2018 yılında Mixer’de gerçekleşti. Çalışmalarının sergilendiği yerler arasında İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi [16. İstanbul Bienali Kapsamında], O’Art Sanat Yarışması, İstanbul Rotary Sanat Yarışması, Genç Etkinlik 7, Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi, The Marmara Pera bulunmaktadır. 

*

Gel-Git

 Sanatçı: Leyla Emadi

16.02 – 03.04.2021

Mixer, Leyla Emadi’nin kişisel sergisi Gel-Git’i sunmaktan mutluluk duyar! Leyla Emadi’nin Mixer’deki ilk kişisel sergisi olan Gel-Git, 16 Şubat – 3 Nisan 2021 tarihleri arasında Mixer’in proje odasında ziyaret edilebilir.

Gel-Git, Leyla Emadi’nin son bir yılda yaşadığı zorunlu değişimler ve toplumsal sorunlarla çalışmalarının nasıl evrildiğini izlememize imkan tanıyor. Sergi, konfor alanlarımız ve bunun tam zıttı olan bilinmezlik-belirsizlik hallerini sorguluyor. Sanatçı, sergide yer alan çalışmalar ile konfor alanlarımıza ve bu alanlarda mutlu mesut yaşarken ansızın karşımıza çıkan; kontrol edemediğimiz durumlar karşısındaki bocalamalarımız ve duygu durumlarındaki iniş çıkışlar ve gelgitlerin yarattığı belirsizlik halinin “ruh”ta  yarattığı “yıkım”a odaklanıyor. Leyla Emadi sergiye adını veren gelgit durumlarını kendi sözleri ile şöyle açıklıyor: 

Bu belirsizliklerin içinde yaşamaya devam ederken bazı sabahlar uyanıp kendimizi çok güçlü ve her şeyin üstesinden gelebilecek gibi hissederken, bazı sabahlar da yerin yedi kat dibinde imişçesine ağır hissederiz. O an için bu gelgitler sıkıntılı bir durummuş gibi gözükse de aslında konfor alanından her çıkış, öz benliğimize daha hızlı bir varıştır. Zygmunt Bauman’ın da dediği gibi; belirsizlik insan yaşamının doğal habitatıdır; belirsizlikten kaçınma umuduysa insan yaşamındaki arayışın motorudur.

Sergi, sanatçının, bireysel konfor alanı ve belirsizlik durumu arasında kalışlarını yansıtan çoğunlukla beton harflerle sözcüklere ve cümlelere dönüşmüş formlar yanında gelgit yaşayan bireyin zihnindeki düşüncelerden kağıda ve ardından sergi mekanına dökülen sözler bütününü içeren enstalasyonlarını bir araya getiriyor.

Gel-Git, 16 Şubat – 3 Nisan 2021 tarihleri arasında Mixer’in proje odasında görülebilir.

Leyla Emadi hakkında

1977 yılında Ankara’da doğan Leyla Emadi, sanat eğitimine Los Angeles Pierce College’da 3 Boyutlu Sanat  ile başlamıştır.  Ardından Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde Lisans ve Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Aynı okul ve bölümde 2015 yılında başladığı doktora eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda İstanbul’daki atölyesinde üretmeye devam etmekte ve sergilerde yer almaktadır.

Eserlerinde, bireyin bağlı olduğu cinsiyet, din, siyaset, ideolojik ve kalıplaşmış düşünceler irdelenmektedir. Üzerinde çalıştığı kavrama bağlı olarak gelişen malzeme kullanımı sayesinde oldukça geniş bir üretim yelpazesi vardır. Tuvallerin yanı sıra kağıt çalışmalar, enstalasyonlar ve son yıllarda yoğunlukla üretimine dahil ettiği beton cümleler çalışmaları arasında yer alır. Sanatçı, Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda sergide yer almaya devam etmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir