MÜZİK FESTİVALİNDEN ESKİ TÜRK FİLMLERİNE SELAM - GAZETE SANAT İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MÜZİK FESTİVALİNDEN ESKİ TÜRK FİLMLERİNE SELAM

26-30 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenen Red Bull Music Festival İstanbul’da dün gece B-Movie kültürü ön plandaydı. Art of B-Movies isimli temada B-Movie’ler üzerine gerçekleşen panelin ardından Gaye Su Akyol ve Bubituzak Kadıköy Sineması’nda “Yılmayan Şeytan” filmi için yaptıkları yeni film müziklerini sahnelediler. Biletleri hızla tükenen bu etkinlikte 350 sanatsever yer aldı. Yine Art of B-Movies kapsamında hazırlanan iki sergi ve ücretsiz film gösterimleri de devam ediyor.

Red Bull Music Festival İstanbul, 26-30 Eylül tarihleri arasında İstanbul’un farklı mekanlarında 4 gece 5 gün boyunca şehre özel bir müzikal program sunuyor. Festivalde yer alan temalardan biri olan; 1950’li yıllarda başlayıp 80’lere kadar süren, Yeşilçam’ın düşük bütçeli ama sınırsız hayal gücüne sahip filmlerinin olduğu döneme adını veren “Art of B-Movies” kapsamında dün gece Melikşah Altuntaş, Can Evrenol, Kunt Tulgar ve Güven Erkin Erkal B-Movie’ler üzerine bir söyleşi gerçekleştirdiler. Söylesinin hemen ardından sahnede yerini alan Gaye Su Akyol ve Bubituzak Yılmayan Şeytan filmine canlı olarak müzik yaptılar. Biletleri tükenen bu unutulmaz geceyi 350 kişi izledi.

Art of B-Movies: The Remake Exhibition

Art of B-Movies teması etrafında klasikleşmiş filmlerin efsanevi afişleri de bir dizi illüstratör ve sanatçı tarafından yeniden yorumlandı. Berat Pekmezci, Berkay Dağlar, Burak Dak, Erkut Terliksiz, Ethem Onur Bilgiç, Furkan “Nuka” Birgün, Gizem Winter, Mert Tugen, Naz Tansel, Özgür Aydar, Rajab Eryiğit, Sadi Güran, Sedat Girgin, Selçuk Ören, Sümeyye Keskin, Yıldıran Çınar ve Zeynep Özatalay B-Movie filmlerine özel re-make poster çalışmalarıyla sergide yer aldılar. Sergi, 30 Eylül’e kadar Kadıköy Açık Alan’da ziyaret edilebilir.

Art of B-Movies: Archive

İlüstratör ve sanatçıların eserlerinin yanı sıra klasikleşmiş B-Movie filmlerinin afişlerinin replikaları da Kadıköy Sineması’nda ziyaret edilebilir. Güven Erkin Erkal’ın ilk kez Red Bull Music Festival için açtığı söz konusu 20 afiş de yine festival sonuna kadar ziyaret edilebilecek.

Ayrica festival boyunca Kadıköy Sineması’nda türün kült ve klasikleşmiş yapımları Dört Yanım Şeytan, Süpermen Dönüyor, Yılmayan Şeyan, Tarkan Viking Kanı ve Şeytan filmleri yıllar sonra tekrar beyazperde ile buluşuyor. Filmler saat 22.00’da ücretsiz olarak izlenebilir.

Festival biletleri mobilet’te satışta. Daha detaylı bilgi almak için: www.redbullmusic.com/istanbul  adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir