İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Neolitik Çağın Işıkları Hilar Mağarası Enstalasyon Sergisi


Neolitik Çağın Işıkları Hilar Mağarası Enstalasyon Sergisi 6 Temmuz 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Sesverenpınar köyünde ziyarete açılıyor.

Diyarbakır Ergani ilçe merkezi sınırları içerisinde Sesverenpınar köyünde bulunan Hilar mağarası, geçmişi yaklaşık 10 bin yıl öncesine dayanan bir varoluş hikayesine sahiptir. Göçebe yaşam kültürünün yerine yerleşik yaşama geçildiğinin de göstergesi olan mekanlardan biri olan Hilar mağarası özellikle Anadolu ve Mezopotamya kültürlerinde binlerce yıldan bu yana da çeşitli medeniyetlerce kullanılmıştır.

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nden Akademisyen Necmi Karkın; ”Serginin konseptleri içerisinde Kalkolitik ve Neolitik dönemde görülen kargı kamışından yapılmış yuvarlak ev barınak tipi modellerinden esinlenerek yapılan çalışmaları bu mağarada sergilemektir. Burada belirlenen durum, izleyiciyi hem göçebe yaşam hem de yerleşik yaşama geçişin mimari unsurlarıyla tarihsel ve ruhsal bir yolculuğa çıkartmaktır. Kamıştan üretilmiş barınakların içerisine yerleştirilen ışık ise insanın arketipal alanında canlandırdığı yansımayı göstermektedir. Çünkü ışık, her çağın insanının fiziksel ve ruhsal çalışmalarında kullandığı bir öğedir. Bu yüzden çalışmaların içerisinde görsel etki yaratma açısından yapay ışık kullanılmıştır. Enstalasyon (yerleştirme) tarzında mağaranın dışına klasik arkeolog olan Ece Dilan Bozkurt’un yerleştirmesini yaptığı sergi, İn situ (yerinde) tarihsel kültür süreçleri yansıtması biçiminde olması konseptine dayalıdır. Çalışma sayısı 15 adet olup boyutları 40x120cm olarak belirlenmiştir. Bu çalışmalar günümüzün tüketim anlayışına da bağlı olarak ev-ofis gibi mekanlarda kullanılabilir bir özelliğe sahiptir.” dedi.

Neolitik Çağın Işıkları Hilar Mağarası Enstalasyon Sergisi 6 Temmuz 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Sesverenpınar köyünde ziyaret edilebilecek.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir