İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Sanal Gerçeklik ile Yolculuk

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda Osman Hamdi Bey eserlerine ayrılan özel bölümüyle sanatçıyı sevenleriyle buluşturan Pera Müzesi bu kez “Osman Hamdi Bey’in Dünyası’na Yolculuk Sanal Gerçeklik Deneyimi” ile ziyaretçilere sanatçıyı daha yakından tanıma fırsatı sunuyor.

Tanzimat dönemi yenileşme ortamının yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden biri olan ve arkeoloji, müzecilik, sanat eğitimi gibi birçok alanda aktif olarak faaliyet gösteren Osman Hamdi Bey’in özellikle resim sanatına olan tutkusu yaşamı boyunca bir ana tema olarak öne çıkmış ve izleri günümüzde halen sürmektedir. Bu sergi de sanatçının yaşamına, duruşuna ve sanatından farklı bir pencere açarak hayatındaki pek çok ayrıntıya yer veriyor ve Osman Hamdi Bey’in dünyasına konuk ediyor bizleri.

Sanatçının çalışma ortamının kurgusal biçimde oluşturulduğu deneyimde Osman Hamdi Bey’in çalışma odasında gezinerek tablolarını, çalışma masasını yakından inceleyebilirsiniz. Hatta en ünlü eserlerinden biri olan Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun içine girerek resmin içinde dolaşabilir ve sanatçının çizmek için kendini model olarak kullanıp kendi fotoğraflarından yararlanarak resmettiği ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ ile göz göze gelebilirsiniz.

Odaya adımınızı ilk attığınızda ileride geniş bir masa karşılıyor sizi. Üzerinde Osman Hamdi Bey’e ait fotoğraflar ve vesikalar bulunan masadaki birçok objeyi elinize alıp inceleyebiliyorsunuz. Ardından sanatçının duvarda asılı tablolarının hemen önünde bulunan çalışma masasında da yine sanatçıya ait eşyalar ve hatıratı bulunuyor. Biraz daha ilerlediğinizde sanatçının tablo önündeki fırça ve boyalarından resim yapmayı henüz bitirdiğini ve hemen sağ taraftaki oturma köşesinde yarım kalan kahve fincanı ile ufak bir mola verdiğini anlayabiliyorsunuz.

Ardından sol köşedeki gramofondan gelen ince tınıyla birlikte gerçek dünyadan bir anlığına da olsa sıyrılıp o döneme uyanıyorsunuz adeta ve sanırım asıl gerçeklik burada başlıyor…

Sergiyi salı-çarşamba günleri Pera Müzesi’nde deneyimleyebilir, sanatçıyı daha yakından tanıma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Sanatla kalın…

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir