İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pera Öğrenme, Öğretmenler Günü’nü Çevrimiçi Sergi Turları ile Kutluyor

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 24 Kasım’da tüm öğretmenleri müzenin koleksiyon ve süreli sergilerine yönelik çevrimiçi turlara davet ediyor. “Kesişen Dünyalar”, “Kahve Molası”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu” ve “Minyatür 2.0” sergilerini rehberli turla gezen öğretmenler, eserler ve öğrenme programları hakkında bilgi edinirken keyifli bir sanat molası da vermiş olacak.

Pera Öğrenme, 24 Kasım’ı öğretmenlere yönelik çok özel bir programla kutluyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Koleksiyon Sergileri “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar”, “Kahve Molası”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ile “Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür” başlıklı süreli sergiyi çevrimiçi ortamda rehberli turla gezen öğretmenler, sergilerdeki eserler hakkında detaylı bilgi edinme fırsatı bulacak. Katılımcılar ayrıca, Pera Müzesi koleksiyon ve süreli sergilerine yönelik olarak müfredata uygun hazırlanan Öğretmen Rehber Kitapçıkları’nı derslerinde nasıl kullanabileceklerini, öğrencilerine sergileri nasıl gezdirebileceklerini ve farklı yaş gruplarına yönelik etkinlikleri de keşfedecek.

Kahve Molası sergisi

Orta Tunç Çağı’ndan günümüze, farklı coğrafyalardan eserler

Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu Kahve Molası sergi turunda 15. yüzyılda Yemen’den Osmanlı topraklarına ulaşan “Sihirli Meyve”nin etrafında şekillenen rutin ve ritüelleri, kahve kültürünün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya seramikleri ekseninde keşfe çıkan katılımcılar, Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan seçilmiş yapıtlarla oluşturulan  Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar  sergi turunda ise,17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar üretilmiş elçi portrelerini incelerken, bu kişilerin sanat ortamındaki stratejik rolüne de tanıklık edecek.

Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar sergisi

Orta Tunç Çağı’ndan Erken Cumhuriyet’e uzanan dönemde, yaklaşık dört bin yıl boyunca Anadolu’da kullanılmış ağırlık ve ölçü aletlerinden geniş bir seçkiyi bir araya getiren Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri koleksiyon sergisi de öğretmenler için ilgi çekici bir tur deneyimi sunuyor. Ayrıca Öğretmenler dijital turunun ardından, kağıt, kalem gibi malzemeler kullanarak bir zaman takvimi oluşturuyor. Gündelik yaşamdan ilhamla kendi kişisel “zaman-ölçerlerini” tasarlarken ölçülen zaman ile hissedilen zaman arasındaki farkı deneyimleyen atölyeye katılabiliyor.

Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri sergisi


Çevrimiçi sergi turu maratonu, Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür sergisi ile sona eriyor. Bu sergi turunda öğretmenler, Türkiye, İran, Pakistan, Suudi Arabistan gibi farklı coğrafyalardan 14 sanatçının güncel minyatür yorumlarını incelerken, bu konuyu eğlenceli bir ders içeriğine dönüştürmenin yöntemlerini keşfediyor.

Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür sergisi

Etkinlikler ücretsizdir, rezervasyon gereklidir.

Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek olan etkinlikler sonunda katılımcılara e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir.

Detaylı bilgi:ogrenme@peramuzesi.org.tr

Etkinlik Programı

“Kahve Molası” Çevrimiçi Rehberli Sergi Turu 17.00 – 17.40

Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” Çevrimiçi Rehberli Sergi Turu 17.40 – 18.20

“Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” Çevrimiçi Rehberli Sergi Turu ve Atölye 18.20 – 19.00

“Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür” Çevrimiçi Rehberli Sergi Turu 19.00 – 19.40

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir