İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pınar Gültekin İlham Verdi, Seyed Davoud Yaptı!

16 Temmuz 2020 tarihinde kaybolan ve 21 Temmuz 2020 tarihinde Cemal Metin Avcı tarafından vahşice katledildiği öğrenilen Pınar Gültekin’in başına gelenler Türkiye’yi derinden etkiledi. Kadın cinayetlerinin giderek artması ve eril zihniyetin kadın üzerindeki baskıcı rejimi bir kadını daha canından ederken Türkiye’nin pek çok ilinde eylemler düzenlenerek İstanbul Sözleşmesi’nin kabul edilmesi talep edildi.

İstanbul’da yaşayan İran asıllı Seyed Davoud Jafar Pour Hashemi de Pınar Gültekin’in vahşice katledilmesine derinden etkilenerek 1 metre 20 santim boyunda bir heykel çalışmasıyla yaşanan acı olayı protesto etti.

Sanatçı, “Ülkede ve hatta Dünya üzerinde her geçen gün artan kadın cinayetlerine 16 Temmuz’da bir yenisi eklendi. Kadınlar savunmasız değillerdir. Güçsüz, narin ya da korunmaya muhtaç değillerdir. Dünya üzerinde hakimiyetini sürdüren eril düşünceyi, kadınlar için pozitif ayrımcılık ya da başka düzenlemelerle iyileştirme yolundan çıkıp, düzeni yerle bir etmemiz gerekmektedir ki böylelikle kimsenin eşitlik için sokaklara dökülmesi gerekmesin. Pınar Gültekin de diğer güçlü kadınlarımız gibi elbette unutulmayacaktır. Bu heykel onun adına kanatlarını açtı. Düşüncelerimi size hissettirebilmem için kendini somutlaştırdı. Bu eser umarım kadınlar ve eşitsizliğe uğrayan bütün canlılar için ses olur” dedi.

27 Ağustos – 31 Ağustos tarihlerinde Bodrum Trafo’da gerçekleşecek Mnemosyne adlı karma sergide yer alacak eser, sanatseverlerle buluşacak. Ayrıca heykelin satışından elde edilecek gelir, kadın derneklerine bağışlanacak.

2 Yorum

  1. Ömer faruk Alpdoğan Ömer faruk Alpdoğan 02/09/2020

    Başta elif patu hanım efendiyi ve iranlı ünlü samsat ustası seyyed davodu bu anlamlı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Kadınlara yönelik tüm şiddet biçimlerini kınıyorum .Kadın Annedir ,Kadın Eştir ,Kadın Sevgidir ,Kadın Emek ve Cezadır Kadın Hayat ve yaşamdır , Kadın Dünyadır .Kadına yönelen eller kırılsın .ömer faruk Alpdoğan

  2. Murat Tuncel Murat Tuncel 02/09/2020

    Ressamı kutluyor, kadın cinayetlerini şiddetle kınıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir