İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Prof. Dr. Erdinç Öztürk’ün “Travma ve Dissosiyasyon: Psikotravmatoloji Temel Kitabı” Raflardaki Yerini Aldı

İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü Sosyal Bilimler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdinç Öztürk’ün “Travma ve Dissosiyasyon: Psikotravmatoloji Temel Kitabı” Nobel Tıp Kitabevleri etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Psikoloji Profesörü Erdinç Öztürk, uluslararası düzeyde tanınan bir psikotravmatoloji uzmanı olarak kabul edilmekte olup dissosiyatif bozukluklar ve travma sonrası stres bozukluğu başta olmak üzere hem Türkiye’de hem de dünyada en fazla sayıda travma hastası tedavi eden bir klinik psikolog olarak travma ile ilişkili ruhsal hastalıkların hem klinik hem de adli psikolojik değerlendirilmesinde uzmanlaşmıştır.

Prof. Dr. Öztürk’ün araştırmacı ve yazar olarak içerisinde yer aldığı psikotravmatoloji yönelimli ve çoklu mağduriyetlerle karakterize olan dissosiyatif bozukluklar ile ilgili bilimsel çalışmaları, dünyanın en prestijli üniversitelerinde görevlerini sürdüren akademisyenler tarafından refere edilmekte ve bu alanda temel çalışmalar olarak kabul edilmektedir.

Bir travma psikoterapisti olan Prof. Dr. Erdinç Öztürk, Türk Psikoloji Akademisinde verdiği çok sayıda konferans ve seminerle son çeyrek asır içerisinde; psikotravmatoloji, çocuk yetiştirme stilleri, psikotarih, kuşaklararası travma geçişi ve dissosiyasyon kavramlarını on binlerce ruh sağlığı uzman ve öğrencisine tanıtmıştır.

Bu kitabın 2. baskısı, bir “psikotravmatoloji temel kitabı” kapsamında büyük ölçülerde yenilenerek ve genişletilerek yapılandırılmış olup bu psikotravmatoloji temel kitabı; klinik psikologlar, psikolojik danışmanlar, adli psikologlar, doktorlar, adli tıp uzmanları, sosyologlar, tarihçiler, antropologlar, sosyal hizmet uzmanları, psikiyatrlar, ruh sağlığı hemşireleri, aile danışmanları, halk sağlığı uzmanları, avukatlar, hakim ve savcılar için hem klinik hem de adli açılardan önemli bir bilimsel başvuru kaynağıdır.

Bu eser, travma ve dissosiyasyon yani psikotravmatoloji alanında hem ilk yazılan bilimsel kitap olması hem de alanında 2. baskıya ulaşan ilk kitap olması yönüyle Türk Akademi Tarihi’ne geçmiştir.

Prof. Dr. Erdinç Öztürk’ün “Travma ve Dissosiyasyon: Psikotravmatoloji Temel Kitabı” Nobel Tıp Kitabevleri web sitesi üzerinden satın alınabilir.

Kaynak: https://nobeltip.com/product/3622/travma-ve-dissosiyasyon-psikotravmatoloji-temel-kitabi

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir