İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rachmaninov’un “Aleko” Operası, Süreyya Opera Sahnesi’nde!

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin (İDOB), geçtiğimiz sezon prömiyerini yaptığı ve izleyicilerin büyük beğenisini toplayan, “Aleko” Operası, 15 Kasım 2019’dan itibaren sahnede olacak.

“Aleko”; Romantik döneme ait çok ünlü eserlerin sahibi, Rus besteci ve piyano virtüözü Sergei Rachmaninov’un hayatı boyunca tamamlayabildiği üç opera eserinden ilki olma özelliğini taşıyor.

Librettosunu, Vladimir Nemirovich – Danchenko’nun, A. Puşkin’in dramatik “Çingeneler” şiirinden uyarlayarak yazdığı Operanın ilk sahnelenişi 1892 yılında Moskova’da olurken, Bolşoy Tiyatrosundaki prömiyeri ise 1983 yılında gerçekleşti.

Kıskançlık, öfke, intikam… Aleko’da; Rus genci Aleko’nun çingene kızı Zemfira’ya olan trajik aşkı konu ediliyor.

Rusça seslendirilecek olan eserin konusu şöyle;

Bir grup çingene, nehir kenarında gece için çadır kurmuşlardır. Ay ışığının altında kamp ateşi yakıp  göçebe hayatın onlara sağladığı özgürlüğü vurgulayan şarkılar söylerler. Yaşlı bir Çingene hikaye anlatmaya başlar. Uzun zaman önce, Mariula adında bir kadınla birlikte olmuştur, ancak bu kadın başka bir adam uğruna kendisini ve kızları Zemfira’yı terk etmiştir. Zemfira artık bir yetişkindir ve Çingene yaşamı uğruna medeniyetten vazgeçen Aleko adlı bir Rus ile yaşamaktadır. Bu hikayeyi dinledikten sonra Aleko, Zemfira’nın babasının Mariula’dan intikam almamasına son derece sinirlenir. Oysa Zemfira aynı fikirde değildir. Annesi için geçerli olanın kendisi için de geçerli olduğunu belirterek, ‘aşk özgürdür’ der. Aleko’nun aşırı sahipleniciliğinden çoktan sıkılmış olan Zemfira, Çingene topluluğundan bir gence aşık olmuştur…

Sayın Doğan Çelik’in sahneye koyduğu eserin, orkestra şefi ise sayın Zdravko Lazarov. Eserin dekoru sayın Zeki Sarayoğlu ,kostümleri ise sayın Serdar Başbuğ tarafından tasarlandı. Koreografi sayın Nil Berkan’a , ışık tasarımı ise sayın Taner Aydın’a ait. Koro şefi ise sayın Paolo Villa.

Oyuncular:

Aleko rolünde Alper Göçeri, Utku Bayburt, Zafer Erdaş; Genç Çingene rolünde Ali Murat Erengül, Yoel Keşap, Muzaffer Soydan; Zemfira rolünde Maria Otilia Radulescu İpek, Ayten Telek, Hande Soner Ürben; Zemfira’nın Babası rolünde Kenan Dağaşan, Göktuğ Alpaşar, Ali Haydar Taş; Yaşlı Çingene rolünde Arzu Bozkurt , Nursel Dinler Yazman dönüşümlü olarak rol alıyorlar.

Temsil Tarihleri: 15 – 16 – 19 – 20 Kasım 2019- Kadıköy Bld. Süreyya Opera Sahnesi

www.operabale.gov.tr /www.biletinial.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir