RANDEVU İSTANBUL 21. KEZ SİNEMASEVERLER İLE BULUŞACAK - GAZETE SANAT İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

RANDEVU İSTANBUL 21. KEZ SİNEMASEVERLER İLE BULUŞACAK

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından gerçekleştirilen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 21. kez Fransız Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Batuhan Zümrüt’ün haberine göre Festival bu yıl, Çağdaş Fransız Sineması, Fransız Sinemasının Büyük Ustaları ve İlk Randevu bölümleriyle İstanbullu sinemaseverlerin karşısında çıkmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda objektifini İspanyol ve Çin sinemasına çeviren Randevu İstanbul’un bu yılki odağında ise Fransız Sineması var. Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen ve çağdaş Fransız sinemasının henüz Türkiye’de gösterime girmemiş iyi örnekleri ile Fransız sinemasının büyük ustaları tarafından çekilmiş klasikleri bir araya getiren Odak Ülke: Fransa bölümü seçkisi Fransız Kültür Merkezi’nin sinema salonunda seyirciyle buluşacak.

Festivalin bir diğer bölümü ise geçtiğimiz yıl ilk kez İstanbullu sinemaseverlerle beyazperdede buluşan “İlk Randevu”. Yerli sinemadaki yeni yönetmenlere dikkat çekmeyi hedefleyen “İlk Randevu” geçtiğimiz yıl ilk filmleriyle dikkat çekici bir başarı gösteren yeni sinemacıları bir kez daha seyircinin dikkatine sunacak.

Festival Afişinde Rengarenk “Fransız” Makaronları!

Randevu İstanbul’un bu yılki afişinde Fransız mutfağının klasiklerinden olan makaronlar göze çarpıyor. Fransa’nın en baştan çıkarıcı simgelerinden olan makaronlar seyirciyi sinema lezzetinin dorukta yaşanacağı lezzetli bir film seçkisi ile sinema aşkını tazelemeye davet ediyor. Çağdaş sinemanın iyi örneklerini keşfetme ve sinemaya yön veren klasikleri bir kez daha beyazperdede görme fırsatı sunan bu özel seçki 8-11 Aralık haftasında Fransız Kültür Merkezi’nde 21. Randevu İstanbul Film Festivali seyircisiyle buluşacak.

FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ HAKKINDA:

Görev ve Etkinlikler:
Türkiye Fransız Kültür Merkezi Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’ne bağlı, finansal otonomiye sahip bir kurumdur. Faaliyet alanları Fransızca öğretimi, kültürel ve görsel-işitsel işbirliği, dil, eğitim, bilim konularında işbirliği ve üniversiteler ile işbirliğidir.

Fransız Kültür Merkezi’nin üç kampüsü her yaşa ve her ihtiyaca yönelik Fransızca kursları sunar, DELF-DALF Fransızca resmi diploma sınavlarını düzenler ve birer kütüphane barındırır.

Dil, eğitim, bilim konularında ve üniversiteler ile işbirliği alanında Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’ne destek olan Fransız Kültür Merkezi aynı zamanda Fransa’da yüksek öğretim tanıtımından sorumlu Campus France bürolarını da bünyesinde barındırır.

Türkiye Fransız Kültür Merkezi tüm dünyada 96 enstitüden ve 800’den fazla Alliance française’den oluşan bir ağın parçasıdır ve bu yönden Fransa’nın tüm dünyada kültür faaliyetlerini yöneten Paris merkezli Institut français ile yakın ilişki içindedir.

Fransız kültürünü tüm çeşitliliği ve modernliği ile tanıtmayı amaçlayan bir kültür politikası yürüten Türkiye Fransız Kültür Merkezi  bulunduğu her kentin kültür hayatına dahil olmayı hedefler. Bu amaçla, farklı sanatsal alanlarda, yerel ortaklarlarla sürekliliği olan ilişkiler geliştirilmektedir. Fransız Kültür Merkezi programlarında düzenli olarak yer alan Müzik Bayramı, XXF güncel müzik festivali ve Frankofoni Haftası gibi Türkçe ve Fransızca kültür – sanat etkinlikleri her yaş ve ilgi alanına hitap etmektedir.

‘Fransız kültür merkezi hakkında’ yazısı Fransız kültür merkezi’nin web sitesinden alınmıştır.

 https://www.ifturquie.org/biz-kimiz/gorev-ve-etkinlikler/

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir