İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Riot Grrrls: Feminizm ve Punk’ın Duyulmamış İsyanı

Riot Grrrl, 1990’larda gücünün zirvesinde olan ve hâlen alternatif kültürler üzerinde etkisini sürdüren bir indi-punk feminist harekettir. Adını Jen Smith’in Allison Wolfe’ye yazdığı bir mektupta geçen “This summer’s going to be a girl riot” (“Bu yaz, bir kadın isyanı olacak”) cümlesinden almıştır.

1990’ların başında ABD’de (Olympia, Washington) özellikle müzik piyasasında var olan erkek egemenliğini kırmak ve kadın müzik gruplarının birbirini desteklemesi için bir ortam oluşturmak amacıyla kadın müzisyenler tarafından başlatılmıştır. Hareketi başlatanlar arasında Kathleen Hanna (Bikini Kill, Julie Ruin, Le Tigre), Jen Smith (Bratmobile, The Quails), Tobi Vail (Bikini Kill, The Go Team, The Frumpies), Allison Wolfe (Bratmobile, Cold Cold Hearts), Erin Smith (Bratmobile, Cold Cold Hearts), Molly Neumann (Bratmobile) gibi isimler yer almaktadır.

Hareket, hem erkek müzisyenlerin sayıca çokluğu ve onların sahnedeki üstünlükleri hem de sahne şovlarındaki tipik eril unsurların varlığına tepki göstermekteydi. Hareketin eski ve tanınmış temsilcilerinden biri ve Bikini Kill ile Le Tigre adlı müzik gruplarının mensubu Kathleen Hanna, metinleri ve röportajlarında feminist düşüncelerine yer vermiştir.
 
Riot-Grrrl Hareketi temaları arasında eşitliğin yanı sıra; tüm cinsiyetlerin sanatsal anlamda var oluşu, sanatçıların özerklikleri ve alternatif ürün ve dağıtım yapıları bulunmaktadır. Birçok kadın müzik grubu o dönemde ortaya çıkmış; arkadaşlar gruplarının toplantılarında sahne alıp birçok orjinal metinler üretmişlerdir.

Feminist müzik grupları hareketinin diğer temsilcileri; Babes In Toyland, Bikini Kill, Hole, Le Tigre, Bratmobile, Sleater-Kinney, Jack Off Jill, Excuse 17, Mecca Normal, Tribe 8, L7 ve Team Dresch gruplarıdır. Hareketin etkinlikleri arasında çeşitli çalışma atölyelerinin sonunda birçok fanzin çıkarılmıştır. Bu fanzinler arasında hareketle aynı adı taşıyan Riot Grrrl de vardır. Riot grrrls’in direnme stratejileri, gerilla iletişim ve medya taktikleri ile ön plana çıkmaktadır.Bu fanzin çalışmalarından biri ve dönemin güçlü kadın gruplarından Bikini Kill fanzinin’in 2. Sayısında Riot Grrrls’ün manifestosu yayınlanmıştır:


 “ÇÜNKÜ bize seslenen ve bizi de kapsayabilen, kendi dilimizde konuşan kayıtlar, kitaplar ve fanzinler için can atıyoruz.

ÇÜNKÜ stratejilerimizi paylaşabilmek ve eleştirmek/alkışlamak için kadınların birbirlerinin işlerine erişmesini kolay hale getirmek istiyoruz.

ÇÜNKÜ kendi değerimizi yaratabilmek için üretim araçlarının yarattığı değerlerin hakkından gelmeliyiz.

ÇÜNKÜ eğer etki yaratacak, yansıtacak, sürekli olacak ve statükoyu nasıl yıkacağımızı çözeceksek, çalışmalarımızı kız arkadaşlarımıza-politikalarımıza-gerçek hayatlarımızla bağlantılı olarak görmek bir esastır.

ÇÜNKÜ başkalarının iyi müzik, punk rock ya da iyi yazmak hakkındaki standartlarına uyum sağlamak istemiyoruz, bu nedenle yeniden yaratıp, mahvedip, kendi bakış açımızı tanımladığımız tartışma platformlarına ihtiyaç duyuyoruz.

ÇÜNKÜ biliyoruz ki yaşam fiziki ayakta kalma mücadelesinden çok daha fazlasıdır. Açıkça ortadaki punk rock’ın “herşeyi yapabilirsin” fikri öfkeli kadın devrimi için çok önemlidir. Ve bu kadın devrimi her yerdeki kadınların fiziki ve kültürel devrimi için çabalar ve bunu kendi yöntemleriyle yapar.

ÇÜNKÜ kapitalizmin tüm şekillerinden nefret ediyoruz ve temel amacımızı, geleneksel standartlara göre “havalı” olarak kar etmek yerine, bilgiyi paylaşmak ve hayatta kalmak olarak görüyoruz.

ÇÜNKÜ kız = aptal, kız = kötü, kız = zayıf diyen topluma kızgınız.

ÇÜNKÜ tüm kalbimiz zihnimiz bedenimizle kadınların oluşturduğu devrimci ruhun gücünün, dünyayı gerçekten değiştirebileceğine inanıyoruz.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir