İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saint Benoît Lisesi Yeni Sezonda Kültür ve Sanat İçin Kapılarını Açıyor

Saint Benoît Fransız Lisesi mutlu, dengeli, sorumlu, başarılı bireyler yetiştirmeye devam ediyor. Öğrencilerinin çok boyutlu yetişmesini önemseyen Saint Benoît Lisesi, bütünsel eğitim projesi kapsamında kültür, sanat ve sosyal faaliyetleri öğrencilerin hayatlarının içine katmak için çalışıyor. 

Öğrencilerinin kendi potansiyellerini keşfedecekleri, yaratıcılıklarını geliştirecekleri, kültürel birikimlerini artıracakları sosyal faaliyetler ve  geniş imkanlar sunan Saint Benoît Lisesi, bu amaçla yıl içinde çeşitli kültür-sanat kurumları, müzeler, üniversiteler ve sanatçılarla iş birlikleri gerçekleştirerek farklı projeleri hayata geçiriyor. 

Yeni Sezonda Festivaller…

Saint Benoît’da 2023-24 eğitim öğretim sezonu açılırken kültür- sanat takvimi de yoğun. 

21-24 Eylül tarihleri arasında ITEFİstanbul Uluslararası Edebiyat Festivaline, 5-10 Ekim tarihlerinde  212 Photography Istanbul etkinliğine ve 25 Kasım’da İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleşecek “İstanbul Mon Amour” projesine ev sahipliği yapıyor. 

Lise ayrıca, ITEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali  kapsamında,  yurt dışından değerli yazarları ağırlıyor. Vidgis Hjorth, Vladislav  Bajac, Marec Sindelka gibi edebiyatın önemli isimleri Silüet Salonunda konuşmacı olarak yer alacaklar.  Bu proje çerçevesinde Adelina Tershani ve Aleksandra Savanovic sanatçı rezidansında konaklarken, üretecekler ve İngilizce Zümresi ile beraber öğrencilere yönelik yazı atölyeleri düzenleyecekler. 

Geçen sene, 212 Fotoğraf Festivali kapsamındaki sergi için, bir ilki gerçekleştirerek Saint Benoît Lisesi’ndeki tarihi kilisenin kapıları ziyaretçilere açılmıştı. Bu yıl da festival ile iş birliği devam ediyor. 5-15 Ekim tarihlerinde, tarihi Saint Benoît Kilisesi kapılarını bu kez Jules Verne’in dünyasından ilham alan “Where are we/ Neredeyiz?” sergisi için açıyor. Festival kapsamında da öğrenciler onlar için özel olarak düzenlenen atölyelere katılma imkânı buluyorlar. 

Ve 27. İstanbul Tiyatro Festivali… Festivalin kapanışı 25 Kasım’da “İstanbul Mon Amour I Beyoğlu” projesi ile Ahmet Sami Özbudak’ın kurguladığı; Beyoğlu’nun görkemli tarihi içinden geçen bu benzersiz yolculukta Osmanlı’dan günümüze sayısız yaşanmışlığın tanıklarından olan lise, sınıfları, koridorlarıyla bir sahneye dönüşecek. 

Yıl boyunca etkinlikler…

Saint Benoît Lisesi’nde iki ayrı etkinlik salonunda – La Galerie  ve  Silüet – sergiler, konserler düzenleniyor ya da profesyonel ve amatör sanatçıların çalışmalarına, tiyatro oyunlarına, dans gösterilerine, festivallere ev sahipliği yapılıyor. Bir çok yerli ve yabancı ünlü sanatçıyı konuk eden lise, böylece öğrencilerle konuk sanatçılar beraber çalışıp üretebiliyor, birbirlerine ilham verebiliyor, ortak eserlere imza atabiliyorlar.

Öğrencilerini hayata geçirmek istediği her tür sanatsal proje için de destekleyen okul, bu eğitim-öğretim sezonunda da birçok etkinlikle kültür ve sanatı öğrencilerinin hayatının bir parçası yapmaya devam edecek. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir