İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SALT Galata’da Atölye: "Amatör Arşivcilik"

SALT Araştırma ekibi ile arkeolog, restoratör ve arkeometrist Gülgün Derviş’in yürütücülüğündeki atölyede, SALT Araştırma’daki uygulamalar üzerinden amatör arşivcilik çalışmaları ele alınacak. Katılımcılarla belge ve kaynak türleri, kişisel olanaklarla saklama ve koruma yöntemleri ile sayısallaştırma, tanımlama, sınıflama ve erişim aşamaları incelenecek. Tarih: 18 Ocak Cumartesi, 14.00-18.00, Atölye II-III

Atölye, kendi çabalarıyla arşivcilikle ilgilenen ve (fotoğraf, afiş, mektup, ses kaydı, poster, günlük gibi) çeşitli arşiv malzemelerine sahip kişilerin katılımına açık olacak. Katılımcılardan atölye süresince üzerinde çalışacakları materyallerle dizüstü bilgisayarlarını yanlarında getirmesi bekleniyor.

20 kişilik atölyeye (Türkçe) başvuru için 13 Ocak 2020 Pazartesi gün bitimine dek kayıt formunun doldurulması gerekiyor. Başvurular 15 Ocak Çarşamba günü sonuçlandırılacak. Program ücretsizdir.

Gülgün Derviş

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde restorasyon, İstanbul Üniversitesi’nde prehistorya ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde arkeometri eğitimi aldı. Musular, Şaraga Höyük, Akarçay Tepe ve Mezraa-Teleilat kazılarına katıldı. 2013’te kurduğu Katharsis Konservasyon ve Restorasyon Atölyesi’nde ağırlıklı olarak ahşap, seramik ve kâğıt başta olmak üzere, taşınabilir kültür varlıklarının konservasyon ve restorasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Fotoğraf: Mustafa Hazneci, SALT

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir