İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sanatçı Hans Op de Beeck’ten İki Video Gösterimi


İstanbul Modern, “Şimdinin Peşinde” koleksiyon sergisinde “Uyuyan Kız” adlı heykeli yer alan Belçikalı sanatçı Hans Op de Beeck’in “Gece Vakti” ve “Sessizliği Sahneleme 2” adlı iki videosunu Türkiye’de ilk defa gösteriyor.

Büyük ölçekli yerleştirme, heykel, desen, fotoğraf gibi çok farklı medyalar kullanarak yapıtlar üreten Belçikalı sanatçı Hans Op de Beeck, yönetmenliğini yaptığı videolarında hayat ve ölümle ilgili temaları kullanıyor.

Hans Op de Beeck, yalnızca siyah ve beyaz renkleri kullanarak suluboya resimlerden oluşturduğu animasyon videosu “Gece Vakti”nde, kente, hayallere, doğaya, insana ve farklı coğrafyalara ait merak uyandırıcı kesitler sunuyor. Sanatçının ikinci videosu “Sessizliği Sahneleme 2”, izleyiciyi gerçeklikten uzaklaştırmadan kurgusal bir düzlemde, hareketin olmadığı, minyatür bir manzara dizisi gösteriyor.

Uyuyan Kız heykeli koleksiyon sergisinde

Hans Op de Beeck’in İstanbul Modern’in “Şimdinin Peşinde” koleksiyon sergisinde yer alan “Uyuyan Kız” heykeli, çevresindeki sessiz dünya, hayat ve ölüm arasındaki ince çizgiyi anımsatır ve izleyicinin kendi varlığını sorguladığı bir yüzleşmeye aracılık eder. Sanatçı “Uyuyan Kız”da zamanı dondurarak, M.S. 79’da Vezüv Yanardağı’nın lavları altında kalan Pompeii antik kentinin arkeolojik kazılarında çıkarılan, yüzlerinde ve vücutlarında patlama sırasında hangi pozisyondalarsa, o ifade ile taşlaşıp kalmış insanlarına benzer bir sahne yaratmak istediğini belirtir.

Gece Vakti

Yönetmen: Hans Op de Beeck, Belçika – Anime Film 19’20’’, 2015 Müzik: Tom Pintens

Sessizliği Sahneleme 2

Yönetmen: Hans Op de Beeck, Belçika – Video, 20’48’’, 2013

Müzik: Scanner

Tarih: 19 ve 20 Aralık 2018, 17.00

Mekan: İstanbul Modern Sinema

Gösterimler ücretsizdir.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir