İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sanatçı Sencer Vardarman’ın İnsan-Doğa İlişkisine Odaklanan Projesi “Gözlerime Bak” Şimdi Berlin’de


Sanatçı Sencer Vardarman’ın Gözlerime Bak başlıklı çalışması, izleyicileri gezegenin geleceği üzerine düşünmeye davet ediyor. Haziran-Eylül ayları arasında İstanbul’da kamusal alanlarda ve parklarda gösterilen proje, şimdi Berlin’de iki ayrı sergiyle izleyicilerle buluşuyor.

Çalışmalarını Berlin’de sürdüren Sencer VardarmanTarabya Kültür Akademisi’nin misafir sanatçı programına katıldığı 2020-2021 döneminde, nesli tükenmekte olan hayvanlara odaklanan bir proje üretti. Gözlerime Bak adını taşıyan proje, insanın dünyadaki ayak izinin büyüdüğü, doğal kaynak ve arazi kullanımının son yüzyılda giderek arttığı bilgisinden hareket ederek doğanın insan eliyle uğradığı tahribata, iklim değişikliğine ve ekosistemdeki bozulmaya dikkat çekiyor.

Altın Aslan Maymunu
İllüstrasyon: Demet Ortaköylüoğlu

Sanatçının ekolojik ekonomist Prof. Dr. Begüm Özkaynak ile uzman biyolog Kerem Ali Boyla’nın danışmanlığında ve Mümkün İletişim işbirliğiyle hayata geçirdiği proje, dünyada yaşayan farklı canlı türleri olarak geleceğimizin ortak oluşuna vurgu yapıyor. Gezegenin alarm verdiği bu kritik dönemde, sanatçı olarak toplumsal anlamda daha etkin bir rol üstlenmeyi tercih eden Vardarman bu projeyle doğayı, ormanları ve hayvanları korumanın sadece bir “çevreyi koruma” meselesi olmadığını, varoluşlarımızın birbirine bağlı olduğunu hatırlatıyor.

Gözlerime Bak, nesli tehlikede olan hayvanların portrelerinden oluşuyor. Demet Ortaköylüoğlu’nun çizdiği portreler, biz insanları farklı türlerle göz göze gelmeye ve ortak kaderimiz üzerine düşünmeye davet ediyor.

Vaşak
İllüstrasyon: Demet Ortaköylüoğlu

Çalışma, Haziran-Eylül 2021 döneminde İstanbul Büyükşehir ve Beşiktaş Belediyelerinin desteğiyle İstanbul’da kamusal alanlarda ve parklarda gösterildikten sonra şimdi Berlin’de iki yeni sergiyle izleyiciyle buluşuyor.

Gözlerime Bak  afişleri 31 Ekim’e kadar  Studio Bosporus. Tarabya Kültür Akademisi’nin 10. Kuruluş Yılı Festivali  kapsamında Kreuzberg’deki billboardlarda ve Kunstraum-Kreuzberg-Bethanien sergi alanında gösteriliyor. Demet Ortaköylüoğlu’nun orijinal hayvan illüstrasyonları ise, 26 Eylül’e kadar Berlin’deki  OKK-Raum 29  sergi alanında  look into my eyes!  başlıklı solo sergi kapsamında izlenebiliyor.

http://gozlerimebak.com/

Sencer Vardarman hakkında

Sencer Vardarman (1970, İstanbul) İstanbul’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nü bitirdikten sonra UdK Berlin’de Katharina Sieverding’le güzel sanatlar eğitimine devam etti ve Institute for Art in Context’te yüksek lisans yaptı. Çalışmalarını Berlin’de sürdüren Vardarman, yapıtlarında çağdaş görsel kültürle ve imgelerin siyasetiyle bağlantılı sorularla ilgileniyor.

Vardarman’ın katıldığı grup sergileri arasında 20 | 20 (Schoeler.Berlin, 2020), 9. Berlin Bienali (2016), 77-13 Türkiye’de Siyasal Sanat ve Direniş (nGbK Berlin, 2015), 3. Çanakkale Bienali (2012), Taswir (Martin Gropius Bau, Berlin, 2009) ve Selanik Bienali (2009) yer alıyor. 2020’de Finlandiya Turku Şehir Müzesi’nde Under the Mother Earth’s Skin [Yeryüzünün Derisinin Altında] başlıklı kişisel sergisi gerçekleşen Vardarman, 2014-2016 yılları arasında uluslararası sanatçı ağlarını ele alan “1+1” başlıklı söyleşi dizisinin küratörlüğünü yaptı.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir