İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şehre BAK’ın Salgın Çağrısı Yayında!

Üretmek isteyen gençlerin ihtiyaçlarını araştıran, bunları karşılayabilecek programlar geliştiren bir kültürel paylaşım ve sanatsal üretim programı olan Şehre BAK, aynı zamanda 2012 yılından bu yana ifade alanları sınırlı genç hikâye anlatıcılarının görsel üretimini destekleyen, bu bağlamda fotoğraf ve video eğitimlerinin yanı sıra kolektif üretim ve gösterim alanları yaratmayı amaçlayan bir proje. BAK Dersleri, Kolektif Üretim Atölyesi ve Video Geliştirme Atölyesi gibi buluşmalar aracılığıyla gençlerin kendi perspektiflerinden kentlerine dair görsel hikâyeler anlatmalarını destekleyen BAK, bunun yanı sıra web sitesi www.sehrebak.org kanalıyla açtığı çağrılarla çevrimiçi sergiler düzenliyor, belgesel fotoğraf ve video alanında eleştirel metinler ve kaynaklar sunuyor.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan, fotoğraf, video ve diğer görsel araçlarla toplumsal konulara bakmanın yollarını arayan herkes için araştıran, bilgi üreten ve yayan bir kaynak olan sehrebak.org’un yeni çağrısı Salgın, çağrısı gündelik hayatı, şehirleri, ilişki biçimlerini ve hayatta kalma stratejilerini etkileyen bir dönemin görsel kaydını tutmayı, evimizin içine ve dışına, çevremize, içinden geçtiğimiz bu süreci kayda geçirmek için yakından bakmayı öneriyor. Bu bakışı bütünsel bir şekilde görselleştiren, bir başlık / tema / düşünce / gözlem etrafında bir araya getirilmiş, birbiriyle ilişki kuran 8 fotoğraflık dizileri ya da 1 dakikalık videoları 20 Şubat 2021’e kadar paylaşmaya davet ediyor.

Salgın çağrı metni:

Bir maskenin ardında telaşla yürüyen aceleci bedenler, yıpranmış ve yorgun gözlerle işini sürdürenler, dolu ya da boş hastane koridorları, terk edilmiş sokaklar, gündelik ihtiyaçlar için yine de günün belli saatlerinde belli mekânlarda biriken insanlar, aşı haberleri, ev içinde ve ev dışında oluşan yeni alışkanlıklar… Hayatımızı, şehrimizi ve dünyayı değiştiren salgının bugünden geleceğe bıraktığı imgeler neler olacak? Bütün bunlar her yerde ne kadar aynı, farklı olduğu durumlar var mı? Salgınla baş etmeye çalıştığımız bu süreci takip ederken, şimdiki zamana ait izleri bir araya getirmek değişimi anlamlandırmak konusunda bize neler sunabilir?

“Salgın” çağrısı gündelik hayatı, şehirleri, ilişki biçimlerini ve hayatta kalma stratejilerini etkileyen bir dönemin görsel kaydını tutmayı, evimizin içine ve dışına, çevremize, içinden geçtiğimiz bu süreci kayda geçirmek için yakından bakmayı öneriyor. Bu bakışı bütünsel bir şekilde görselleştiren, bir başlık / tema / düşünce / gözlem etrafında bir araya getirilmiş, birbiriyle ilişki kuran 8 fotoğraflık dizilerinizi ya da 1 dakikalık videolarınızı 20 Şubat 2021’e kadar paylaşabilirsiniz.

Görsel: Betül Kübranur Karaca

Görsel Linki: https://www.sehrebak.org/TR/Call/968-Acil-Durum/1033-BU-DoKuNTu-IsINTILAR-AY39A-DA-AiT-DEgiL/

sehrebak.org’un geçmiş çevrimiçi sergileri için:
https://www.sehrebak.org/TR/Call/
Salgın çağrısına başvurmak için:
https://www.sehrebak.org/TR/Call/1157-Salgin/

Ayrıntılı bilgi için: info@sehrebak.org
Instagram: https://www.instagram.com/sehrebak/?hl=tr
Facebook: https://www.facebook.com/SehreBak/
Twitter: https://twitter.com/sehrebak

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir