İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Serra Yılmaz ve Yiğit Bener, Albert Camus’yu Tartışacak

Institut français Türkiye’nin online edebiyat konferansı serisi, SALON Edebiyat’ın ilk konuğu belli oldu! Salon Edebiyat konferans serisinin ilk 2 gününde Yiğit Bener, oyuncu ve çevirmen Serra Yılmaz’ı konuk edecek. İkilinin ele alacağı konu ise “Camus salgın kıskacında”.

Albert Camus’nün tahminen 1941 yılında yazmış olduğu Vebayla Boğuşan Hekimlere Tavsiyeler adlı kısa metninin yeniden keşfi, 6 yıl sonra yayımlanan romanı Veba’yı bambaşka gözlerle okumamıza da olanak sağlıyor.

Bugüne kadar tamamen gözden kaçmış olan bu parlak metin ilk defa Nisan 1947’de Gallimard’ın Les Cahiers de La Pléiade dergisinde “Veba Arşivleri” başlığıyla yayımlanmış ve yakın zamanda yayınevinin sanal metinler dizisi « Tracts » (“Bildiriler”) çerçevesinde yeniden okurlarla buluşturulmuştur; ülkemizde de ilk kez geçtiğimiz Nisan ayında Artı Gerçek gazetesinde yayınlanmıştır.

Covid-19 salgınıyla boğuştuğumuz şu günlerde, bu iki metnin etkileşimini ele alarak Camus’nün salgın kıskacındaki katkılarını, Vebayla Boğuşan Hekimlere Tavsiyeler’i Türkçeye kazandıran yazar Yiğit Bener ve oyuncu ve çevirmen Serra Yılmaz eşliğinde yeniden değerlendirmenin tam zamanı.

Zoom sitesi üzerinde gerçekleştirilecek olan SALON Edebiyat konferanslarına katılım ücretsizdir. Konferansı izlemek isteyenlerin Institut français Türkiye’nin  http://www.ifturquie.org  adresli internet sitesinden etkinliğe kayıt olmaları gerekmektedir.

Konferans programı:

2 Haziran Salı, 19.00 Fransızca

3 Haziran Çarşamba, 19.00 Türkçe

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir