İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suluboya Sanatçıları Kahve ile Resim Yaptı

Göztepe’de yer alan Turuncu Art Cafe’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Kahve ile Suluboya Şenliği”nde bir araya gelen ressamlar kahveyi boya olarak kullandı.

Kahve ile Suluboya Şenliğinin ilk gününde Ercan Paya, Emirhan Murat Ergün, ikinci gününde ise Ahmet Öğreten ve Sinan Balta rehberliğinde suluboya çalışmaları yapıldı.

Boya olarak sadece kahvenin kullanıldığı workshop çalışmasında manzaradan doğaya farklı çalışmalar gerçekleştirildi.

Ressam Emirhan Murat Ergün etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Kahve basit gibi görünen ama alışmadığınız için kullanması oldukça zor bir malzeme. Bu etkinlik bize kahveyi boya gibi kullanmayı öğretiyor. Aynı zamanda en basit bir malzemeyle dahi resim yapılabileceğini, elinizde boya yokken kahveyle bile içinizdeki resim aşkını ortaya çıkarabileceğinizi gösteren bir etkinlik.”

Kahve ile suluboya yaparken kahvenin genelde bal ile karıştırıldığını ve kıvamlı hale getirip suyla açarak tonlama yapıldığını anlatan Ergün, “Akasya ağacının özünden yapılan Arap zamkı denilen bir malzeme var. Ben de kahveyi biraz koyulaştırdım, yaktım ve içine Arap zamkı koydum. Beklettim, kuruttum ve taş sulu boya şekline getirdim.” ifadesini kullandı.

Etkinliğe katılarak kahve ile suluboya çalışmaları yapan katılımcılar yaşanılan Pandemi sürecinde az da olsa Sanat adına bir nefes olduğunu belirttiler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir