İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Tanış Olmak” adlı karma sergi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde


AAAL.PLATFORM50’nin düzenlediği, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nin (AAAL) 50. Yılını kutlayan “Tanış Olmak” sergisinde, 1955 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla kurulan altı maarif kolejinin ardından 1971’de sekizinci olarak açılan, sonradan Anadolu Lisesi olmuş AAAL’den mezun sanatçıların eserleri yer alıyor.

Aynı koridorlardan omuz omuza geçerek simalara aşina olmuş, ağabey ve ablalarının dirsek koyduğu sıralarda teksir mürekkebinin kokusuyla sınavların heyecanını hissetmiş, kulaktan kulağa dolaşan efsane hocaların hikayelerini kalplerinde güzel bir yere koymuş, 80’li yıllarının Ankara’sında spor turnuvalarında arkadaşlarını desteklemiş, müzisyen arkadaşlarının konserlerinde hep birlikte nakaratlar söylemiş, seçkin eğitim kadar kültür ile de zenginleşmiş biriken ortak anılardan beslenmiş –  mezuniyet sonrası kimisi dünyaya açılarak mesleki kariyerlerine devam ederken – sanat üretmeyi hayatlarının bir parçası olarak devam etmiş sanatçılar “tanış olmak” temasını yıllar içinde biriken hayat deneyimleri ile harmanlayıp evrensel ve çağdaş bir dille yorumluyorlar.

Sergide, AAAL’den farklı dönemlerden mezun okuldaş 14 sanatçının, pentür, fotoğraf, yerleştirme, baskı, heykel, video, karikatür ve şiir alanında hazırladıkları eserleri bulunuyor.

Serginin hedefi bu tanışmayı ve kabileyi çoğaltmak, bir araya gelen sanatçıların yeni fikir ve önerileriyle açılımları zenginleştirmek, sosyal sorumluluklara dokunmak, ekip ruhuyla sergiyi sürdürülebilir bir projeye dönüştürerek önce Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki sanat oluşumlarında ve yakın gelecekte uluslararası platformda yola çıkmasını sağlamaktır.

“Tanış Olmak” adlı karma sergi 16 – 30 Haziran tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde görülebilir.

Küratör: Aslı Sinman Kutluay

Proje Yöneticisi: Orhan Gürer

Danışma Kurulu: Ahmet Güven, Tülin Dinç Akkaş

SANATÇILAR:

Ahmet Güven

Aslı Sinman Kutluay

Atila Çınar

Beste Alperat

Erhan İzmir

Fazilet Öner Dinçbaş

Mehmet Bayar

Mehmet İzdeş

Mehmet Nadir Erhan

Melek Kocasinan

Serdar Çakırer

Tülin Dinç Akkaş

Ümit Yalçınalp

Yelda Atalık


2 Yorum

  1. ATİLA CAN ATİLA CAN 04/06/2021

    Hepsi birbirinden değerli arkadaşlarımın bu sanatsal faaliyetine desteklerimi iletirim.👏👏👏

  2. Nilgün Göksu Nilgün Göksu 06/06/2021

    Yolu Ankara Atatürk Anadolu lisesinden geçmiş olan, eserlerini sergileyen tüm katılımcıları kutluyorum. Eminim onlar güzel eserler üretmeyi sürdürecekler , sanatseverlerde zevkle izleyecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir