İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çağdaş Sanatçı Melek Kocasinan (Gao Anqi) Galeri Binyıl ile 16. Contemporary Istanbul’da


Tayvan Kökenli Türk sanatçı Gao Anqi (Melek Kocasinan), New York ve Taipei deneyimlerini konu alan çarpıcı fizi-dijital kolajlarıyla Galeri Binyıl bünyesinde 16. Contemporary Istanbul’a katılıyor. Seçkin yerli ve yabancı galerilerin yer alacağı Contemporary İstanbul bu sene ilk kez yeni mekanı Tersane İstanbul’da gerçekleşecek ve çağdaş sanatı, tarihi bir mekan içinde sanatseverlerle buluşturacak. Son dönemde dijital ve fiziksel dünyayı bir araya getiren kolajlarıyla ilgi gören Melek Kocasinan’nın (Gao Anqi) eserleri Galeri Binyıl bünyesinde sergilenecek.

En son Artweeks Akaretler’de eserleri sergilenen Gao Anqi (Melek Kocasinan),  5-10 Ekim’de gerçekleşecek 16. Contemporary Istanbul’a, New York ve Taipei deneyimlerini konu alan çarpıcı kolajlarıyla katılıyor. Sanatçı, eser seçimleriyle Tayvan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurul bünyesine dahil edilmesi global çağrısına da destek veriyor.

( * ) “New York Streets” 2020, Melek Kocasinan (Gao Anqi), Kağıt üzeri karışık teknik kolaj, dijital çizim, diasec 90 cm x 120 cm (1/1 AP), Diğer Edisyonu 75 cm x 100 cm (3)

Kocasinan’ın Contemporary İstanbul’da sergilenecek eserlerinden biri de “New York Sokakları / New York Streets”. Eser, sanatçının Amerika’da Yale Üniversitesi’nde eğitim alırken New York’a trenle hafta sonu seyahatlerinden esinleniyor. New York City sokaklarında hissedilen yüksek enerjiyi yansıtan eser, New York’un ünlü sarı taksileri, yüksek gökdelenlerini ve koşuşturan kalabalığını içeren dinamik bir kaos sunuyor. “Fizi-dijital” tekniğinin güçlü bir örneği olan eserde sanatçı, New York deneyimini parçalayıp yeniden yapılandırıyor. “New York Sokakları” eserini Contemporary İstanbul için özellikle seçtiğini vurgulayan sanatçı, 14 Eylül’de New York’ta başlayan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na Tayvan’ın da dahil edilmesiyle ilgili çağrıya destek vermeyi amaçlıyor.

( ** ) “Kraken” 2020, Melek Kocasinan (Gao Anqi), Glow-in-the-Dark serisi, Dijital kolaj ve çizim, diasec 100cm x 100cm (1/1 AP), Diğer edisyonu 70 cm x70cm (5) ve 45 cm x 45 cm (20)

Sanatçının Taipei’de geçen çocukluğundan ilham alan “Glow-in-the-Dark (Karanlıkta Işıldayan)” serisinden eserler de Contemporary Istanbul’da sergilenecek. Seri, geceleyin karanlıkta, gerçeküstü ve ışıldayan bir orman içerisinde gezen bir çocuğun gördüklerini konu alıyor. Sanatçının 7 yaşında ailesiyle Tayvan’a yerleştiğinde yeni bir ülkeyi keşfedişini, geceleri ışıl ışıl Taipei gece pazarlarında gezişlerini, gördüğü farklı hayvanları ve yaşadığı heyecanı, hayal gücünde yarattığı yeni bir gerçeklik üzerinden aktarıyor. 


“Sanat benim için, bir hatırlama biçimi, belleği yeniden inşa istencimin güçlü bir dışavurumu” diye belirten sanatçı, çalışmalarında “hayalgücü ve merakı tetiklemek ve bununla birlikte çocukken yaşadığım kültürel karışıklığın yarattığı endişe ve çekingenliği de paylaşabilmek” arzusu taşıdığını belirtiyor. Fizi-dijital çalışmaları içinse, “hem fiziksel boyayı, kağıdı, kumaşı hem de dijital çizim araçlarını ve fotoğrafları kullanarak dijital ve fiziksel süreçlerin etkileşimlerinin yarattığı yeni olasılıkları araştırıyorum.” diyerek sanatsal pratiğini özetliyor.

Contemporary Istanbul’da Galeri Binyıl bünyesinde eserleri sergilenecek sanatçı, bu sene içerisinde ArtContact Istanbul Çağdaş Sanat Fuarı, BAAF Bodrum Sanat ve Antika Fuarı ve Eylül ayında Artweeks Akaretler’in 5. Edisyonuna katıldı. 3-7 Kasım IAAF İstanbul Sanat ve Ankara Fuarı, 15-30 Ekim’de İzmir Tilki Sanat’ta “Homo Sacer”, 5-21 Aralık’ta Beşiktaş MKM’de “Tanış Olmak” sergilerinde eserleriyle yer alacak olan sanatçı bugünlerde Ekim 2022’de Amsterdam’da sergileyeceği şamanik “Journey of the Seed” serisi üzerinde çalışmaktadır.

Sanatçı Hakkında:Tayvan kökenli Türk sanatçı, popüler kültür öğeleri ve kişisel mitolojisinden kaynağını alan karışık teknik ve dijital kolajlar üretmektedir. Tayvan’ın başkenti Taipei’de ilkokula başlayan, Türkiye’de eğitimine devam eden sanatçı, resme ilgisini Çince yazı karakterlerini resim gibi çizerken keşfetti. Geleneksel Çin resmi yapan Türk ressam babası ve Çince kaligrafide usta Tayvanlı annesinin etkisinde küçük yaşta Asya sanatıyla tanışan sanatçı, rengarenk ambalajlar, çizgi romanlar, anime karakterlerle dolu Tayvan’ın görsel kültüründen de etkilendi. ABD’de Yale Üniversitesi ve UCLA’de okudu. ESMOD’da moda tasarım eğitimleri de alan Kocasinan’ın çalışmalarında, yaşamış olduğu Asya ve Kuzey Amerika kültürlerinin etkisiyle, Asya sanatının iki boyutlu figüratif soyutlamacı tarzı, canlı renkleri, kalın kaligrafik çizgiler, Japon çağdaş sanat akımı supeflat ve neo-pop sanat etkileri görülmektedir. Psikanalitik ve şamanik kaynaklardan ve kendi çok-kültürlü yaşam deneyimlerinden de yararlanan sanatçı, fiziksel ve dijital araçları birlikte kullanarak “fizi-dijital sanat” diye adlandırılabilecek, fiziksel ve sanal gerçekliklerin arasındaki sınırı aşmaya çalışan işler üretmektedir. Boya, kağıt, kumaş gibi malzemelerin dokusunu ve insana dairliğini, dijital sanatın parlak renkleri ve farklı dünyaları bir araya getiren olanaklarını sentezleyerek çekici görsel hikayeler anlatmaktadır. Lüks bir çanta ve gündelik nesneler kullanarak ürettiği “Transcending Dream Object / Düş Nesnesini Aşmak” yerleştirmesi, Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Artweeks Akaretler 5. edisyonda gördüğü ilgiden sonra Aralık ayında Beşiktaş MKM’de sergilenecektir.

Bilgi ve İletişim: Melek Kocasinan / info@melekkocasinan.art

www.instagram.com/melek.kocasinan.art

( * ) Kraken: Fiziksel ve dijital araçlar kullanılarak yaratılan kolajlardan oluşan “Glow-in-the-Dark / Karanlıkta Işıldayan” serisinde, geceleyin karanlıkta, gerçeküstü ve ışıldayan bir orman içerisinde gezen bir çocuğun gözünden bakıyorsunuz. Sanatçının 7 yaşında ailesiyle Tayvan’a yerleşmesinin onda yarattığı etkiden esinlenen seride, Kocasinan yeni bir ülkeyi keşfedişini, geceleri ailesiyle ışıl ışıl Taipei sokaklarında ve gece pazarlarında gezişlerini, gördüğü farklı hayvanları ve yaşadığı heyecanı, hayal gücünde yarattığı yeni bir gerçeklik üzerinden aktarıyor.

“Çocukken Türkiye ve Tayvan’daki yaşam tarzlarının farklılığı nedeniyle gerçekliğin kişi ve kültürlere göre değişebilir olduğunu gözlemledim ve kendime özgü dünyalar inşa ettim. Akrilik, mürekkep ve marker kalemlerle fiziksel olarak ürettiğim görselleri dijital ortama aktarıyor, dijital çizim ve kolaj teknikleriyle yeni gerçeklik katmanları üretiyorum. Işıldayan çizgilerle figürlerimi gecenin derinliğinden yüzeye çekiyorum. Deneyimleyenin devasa ağaçlar, ışıltılı adalar arasında gezinmesini; büyülü varlıklarla karşılaşmasını amaçlıyorum. Tanıdık olan ve olmayanı birlikte deneyimleterek, çocukken yeni bir ülkeye alışırken duyduğum heyecan ve çekingenliği yaşatmak istiyorum.

( ** ) New York Streets: New York City sokaklarında hissedilen yüksek enerjiyi ele alan çalışma, sarı taksiler, yüksek gri binalar, yol tamiratları, koşuşturan insanlar, bulutlar ve gökyüzünün maviliği, kentin içinde ayrılmış yeşil alanlar ve canlı kırmızı renkteki araba ve trafik ışıklarını içeren dinamik ve renkli bir kaos sunar. Sanatçının, fiziksel kolaj ve görselleri dijital çizim teknikleriyle dönüştürdüğü “fizi-dijital” tekniğinin güçlü bir örneğidir. Bu teknik sayesinde sanatçı, deneyimlerini parçalayıp yeniden yapılandırarak özgün bir gerçeklik sunar.

“Önce kalabalık bir New York City sokağında tam durduğum köşeden gözlemlediğim renk bloklarını elimdeki kağıda kurşun kalemle hızlıca işaretliyorum. Ardından atölyede akrilikle renklendiriyorum. Atölyeden dönüşte, Grand Central İstasyonu’ndaki bir kafede New Haven’a götürecek trenimin saatini beklerken, oluşturduğum bu resmi düzenli bir şekilde (New York’un grid usulü kesişen sokaklarını da hayal ederek) parçalayıp kolaj haline getiriyorum. Amacım, o gün o köşede yaşadığım kentesel canlılığı bana ait ve ölümsüz kılmak. Türkiye’ye döndüğümde önce dijital teknikler ve çizimle müdahale ediyorum. Ardından diasec formuna getirerek son halini veriyorum.”


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir