İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tepkinin Bin Türlü Hali: Mücadelenin Estetiği


Akbank Sanat ve Açık Diyalog İstanbul işbirliğinde 2019-2020 arası gerçekleşen Çağdaş Sanat ve Küratörlük programı mezunlarının bitirme projeleri, “Niyetler” sergi projesi adı altında 22 Haziran – 16 Ağustos arasında Akbank Sanat’ta deneyimlenebilir.

10-11-13 Temmuz 2021 Tarihlerinde küratörlüğünü Diren Demir’in üstlendiği “Mücadelenin  Estetiği” adlı sergide birbirinden farklı alanlarda çalışan ve “mücadele” temasının ortak misyonunda birleşen sanatçılara tanık oluyoruz. Egemen Tuncer, Burçak Konukman,  Eymen Aktel, Omar Berakdar, Ömer Tevfik Erten, Zeyno Pekünlü, Servet Koçyiğit, Anna Parisi, İsmet Doğan ve Furkan Öztekin’in eserleri sergide farklı aktivist pratikleri bir araya getiriyor.

Sergi, seyirci ve eser arasındaki iletişimin bir parçası olan iktidar alanının makro ölçekteki izdüşümlerini araştırıyor ve izleyiciyi seyirlik sarhoşluk hissinin “hoş” hallerinden çıkarıp silkelemeyi hedefliyor.  “Bakmak, bilmenin zıddıdır.“ der Ranciere; “Seyirci olmak hem bilmek kabiliyetinden hem de eylemek kudretinden kopmak demektir.”

Gerçek olmayan hiçbir şey, gerçekliğini “inanmak” yerine “bilmek” üzerine kurmuş olan bir seyircinin önünde var olamaz ve “Mücadelenin Estetiği” de tam olarak seyircinin bunu bulmasını amaçlar. Seyirlik eylemin seyirciyi koyduğu pasif yer vesilesiyle oluşan iktidar konumlarında olduğu gibi, sergi alanının kendisi de bir iktidar biçimi oluşturur ve bizzat mücadele alanının kendisine dönüşür. Mücadelenin Estetiği sergisinin tek farkı, kendisinden özgürleşmenin yollarını aramasıdır. Eserlerin bağlamlarında “mücadele” değerinin ön plana çıkarıldığı sergi, yaşamımızın birçok alanında beden ve kimliklerimizin bir savaş meydanı olduğu gerçeğini anlatıyor. Bununla birlikte mücadele bağlamını site-specific eksende araştıran çalışmalara da yer veriyor. 

Sanatçılar: Egemen Tuncer, Burçak Konukman,  Eymen Aktel, Omar Berakdar, Ömer Tevfik Erten, Zeyno Pekünlü, Servet Koçyiğit, Anna Parisi, İsmet Doğan, Furkan Öztekin

Mücadelenin Estetiği Etkinlik Listesi:

“Mücadelenin Estetiği”, Eymen Aktel ile “Çatışma” Performansı ve İklim Aktivizmi Üzerine Söyleşi

Küratör: Diren Demir

Tarih: 10 Temmuz

Performans: 11:00 – 14:30

Konuşma Saati: 15:00 – 16:00

Mekân: Akbank Sanat

 “Mücadelenin Estetiği”,

Burçak Konukman ile Artist Talk ve “Zamansız” radyo arşivi 

Küratör: Diren Demir

Tarih: 11 Temmuz Pazar

Saat: 13:00 – 15:00 

Mekân: Online 

 “Mücadelenin Estetiği”, Ömer Tevfik Erten ile Misafir*Hane Projesi üzerine

Küratör: Diren Demir

Tarih: 12 Temmuz

Saat: 15:00 – 16:00

Mekân: Akbank Sanat

Daha fazla bilgiye Akbank Sanat’ın web sitesinden ulaşabilirsiniz.
www.akbanksanat.com


  


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir