İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’de İlk Online Tiyatro Prömiyeri: ‘Fahrenheit 451’

Tatbikat Sahnesi’nin yeni yapımı, distopik edebiyatın başyapıtlarından ‘Fahrenheit 451’, 7 Ekim’de Erdal Beşikçioğlu rejisiyle Fişekhane Ana Sahne’de ilk kez seyircisiyle buluşuyor. Pandemi süreci sebebiyle online olarak da yayınlanacak olan oyun, Türkiye’de gerçekleşen ilk online tiyatro prömiyeri olacak.

Tatbikat Sahnesi, pandemi sürecinde yaşanan seyircinin yeni tiyatro oyunlarına erişim sıkıntısını giderecek ilk online prömiyer yöntemini başlatıyor. Büyükyalı Fişekhane’de 7 Ekim Çarşamba günü Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek oyunun hem salon biletleri hem de online biletleri Biletix’te satışa çıktı. Usta tiyatrocu Erdal Beşikçioğlu’nun yönettiği ve oynadığı ‘Fahrenheit 451’ oyununun Türkiye prömiyeri Biletix’in online platformu Seyretix üzerinden de eş zamanlı olarak izlenebilecek.

Prömiyer öncesi seyircinin salona gelişi ve oyun öncesi hazırlıkları, Tatbikat Sahnesi’nin YouTube ve Instagram hesaplarından canlı olarak yayınlanacak. Böylece oyunu ekran başında izleyecek olanlar, salondakiler gibi tiyatro atmosferini yaşama imkanı bulacak.

‘’ERİŞİM SIKINTISINA YENİLİKÇİ ÇÖZÜM GELİŞTİRDİK’’

İlk online prömiyer ile pandemi sürecinde seyircinin yeni oyunlara erişim sıkıntısını aşmak için yenilikçi bir çözüm geliştirmeye çalıştıklarını söyleyen Erdal Beşikçioğlu; “Kalabalık ortamda olmak istemeyen insanların endişelerini bir parça giderebilmek için buna karar verdik. Dijital ortamda Türkiye’nin neresinde olursanız olun prömiyerimize salondaki seyircimiz gibi aynı heyecanla katılabilecek insanlar. Umarım 7 Ekim akşamı hem evlerinden hem de tiyatroya gelerek burada olacak seyircimiz aynı keyfi alacaktır.” diye konuştu.

Konusu:

Arzulanan ve hayal edilen ütopik toplum modelinin anti-tezi niteliğindeki “distopya” kavramı; gelecekte ya da kurgusal bir evrende geçen, özgürlüğün reddedildiği, bunaltıcı ve baskıcı bir ideolojinin düzen adına yol açtığı korkuyu, acıyı, güvensizliği ve mutsuzluğu anlatır.

İnsan psikolojisinden başlayarak toplum düzenine yayılan bu denetlenemez kâbusta, kurtuluş mümkün olsa bile onu gerçekleştirmek her zaman mümkün müdür?

‘Fahrenheit 451’; Bradbury’nin distopyası değil, açık seçik bizim dünyamızdır, kendi tarihimiz. Zaman ise belirsiz değil, daima bu zamandır. 

Şimdi sor kendine, kitap kağıtlarını tutuşturmayı sağlayan bir sıcaklık derecesi, düşünceyi ortadan kaldırmaya yeter mi? 

Yazan: Ray Bradbury
Çeviren: Nazlı Gözde Yolcu 
Yöneten: Erdal Beşikçioğlu 

Oyuncular
Erdal Beşikçioğlu
Fatih Sönmez
Serhat Midyat
Neslihan Aker
Selin Tekman
Ayşegül Çaylı
Hayriye Merve Kaya
Diren Yurtsever
Ozan Gökçe
Gizem Memiç Mert
Aleyna Vargül 
Deniz Bal  

Süre: 75 Dakika / Tek Perde 
Yaş Sınırı: 14 yaş ve üstü

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir