İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri” Genç Fikirler Arıyor!

2017 yılına kadar Yapı-Endüstri Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen ve yapı sektörünün prestij ödülleri olarak adlandırılan Türkiye’nin yapı malzemesi alanındaki ilk ürün ödül programı ‘ALTIN ÇEKÜL’, 2020 itibarıyla YAPI KATALOĞU çatısı altında 26. kez ‘ALTIN ÇEKÜL Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri’ ismiyle hayat buluyor.

Yapı sektörünün ihtiyacı olan canlanma ve bütün aktörleriyle bir buluşma platformu oluşturmayı hedefleyen ‘ALTIN ÇEKÜL Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri’ programına paralel olarak, mimarların ve iç mimarların ödüllendirileceği çok yönlü bir fikir yarışması olan “YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri” gerçekleştirilecek.

“YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri”nin hedefleri arasında elde edilecek tasarımın/projenin kamuya mal olması, yaratıcı bir fikrin hayata geçerek sadece zihinleri değil gündelik ve sosyal yaşantımızı da besleyen ve zenginleştiren bir kazanıma dönüşmesi bulunuyor.

YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri, sektörde yer edinmiş olan ulusal ve uluslararası  mimarlık ve içmimarlık ofislerini  günümüzün önem taşıyan sorunsallarıyla bir araya getirecek bu çok yönlü yarışmada mimarlar, içmimarlar ve ofisleri 2020 yılı için belirlenen tasarım konsepti çerçevesinde en iyi tasarımı oluşturmak için yarışacaklar.

Genç Mimarlar ‘YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri’ için Yarışıyor 2020’nin teması “Taşınabilir Yaşam Birimi”

Tasarım yarışmasının hemen ardından, mimarlar ve yapı malzemesi firmalarının malzemelerinin birleştiği bir maket / proje enstalasyonu sergisi veya bir çalıştay yapılması da düşünülen çalışmalar arasında. Düzenlenmeye başlandığı yıldan en son yapıldığı yıla kadar ALTIN ÇEKÜL Malzeme Yarışması’nda ödül alan yapı malzemelerinin, Mimarlık Ödülleri’ne katılan projelerde kullanılması desteklenmekte. YAPI KATALOĞU’nun, Mimarlık Ödülleri’nin yürütücüsü ve küratörü olduğu yarışmanın 2020 yılı teması “(Afet ve Acil Durumlarda Kullanılacak) Taşınabilir Yaşam Birimi”  olarak belirlenmiş.

Uzun yıllardır gündemde olan Taşınabilirlik/Mobilite kavramı, günümüzde gerçekleşmesi beklenen doğal afetlerin, acil durum planı yapılması gereken durumların, özellikle 2020 yılında yaşanan Corona Virüsü salgınının da etkisiyle, bundan sonra yaşam birimlerinin tasarım sürecinde daha da fazla söz hakkına sahip olacak.

Katılımcılardan beklenen, mimarlık mesleğinin (afet ve acil durumlarda kullanılabilecek) yaşam birimlerinin taşınabilir olma özelliğine ve bu birimlerin yakın çevresiyle nasıl var olacağına dair çözümler bulmalarıdır.

Tasarlanacak projeler, herhangi bir yerde/mekânda tasarlanabilir. Kurgusal yaklaşım, taşıyıcı sistem, malzeme kullanım kararları tamamen katılımcılara aittir.

Düzenlenmeye başlandığı yıldan en son yapıldığı yıla kadar ALTIN ÇEKÜL Yapı Ürün Ödülü sahibi yapı malzemelerinin, Mimarlık Ödülleri’ne katılan projelerde kullanılması, yenilikçi ürünlerin desteklenmesi bakımından teşvik edilmektedir. Bu ürün listesi, yarışmacılara YAPI KATALOĞU ekibi tarafından sunulur. Yarışmacılar da kullandıkları ürünlerin bilgisini, bir rapor şeklinde yarışma yürütücüsüne (YAPI KATALOĞU ekibi) sunarlarYarışma sponsoru firmalar da ürün kataloglarını mimarlarla paylaşacaktır; fakat bu ürünlerin kullanılması zorunlu olmayacaktır.

Yarışma şartnamesine ve katılım koşullarına buradan erişmek mümkün.

Yarışma Jürisi

(Sıralama soyadına göre alfabetik olarak yapılmıştır.)

Doç. Dr. Ece Ceylan Baba / Yeditepe Üni. Mimarlık Bölümü Başkanı

Sibel Dalokay Bozer / İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Kurtul Erkmen / Mimar – AURA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı

Ayşe Hasol Erktin / Mimar

Gülçin İpek / Sektör Uzmanı – Mimar

Dr. Mehmet Murat Uluğ / Mimar

Jüri üyelerinin birinci derece yakınları yarışmaya katılamaz.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın Duyurulması: 15 Temmuz 2020

Sorular İçin Son Tarih: 1 Eylül 2020 (saat 23:59’a kadar)

Cevapların Yayınlanması: 10 Eylül 2020

Projelerin Son Teslim Tarihi: 15 Ekim 2020 (saat 23:59’a kadar)

Jüri 1. Aşama Değerlendirmesi: 19-23 Ekim 2020

‘Kısaliste’nin Duyurulması: 26 Ekim 2020

Jüri 2. Aşama Değerlendirmesi: 9-13 Kasım 2020

Kazananların Açıklanması: 16 Kasım 2020

Yarışma Webinarı

26 Ağustos Çarşamba 2020 Saat 14:00

Yukarıda belirtilen yarışma jürisi Mimarlık Ödülleri ile ilgili genel bilgi sağlayacak, yarışmaya katılacak olan mimarlardan beklenenlere ve proje değerlendirme kriterlerine değinecek. Bu online interaktif toplantıda katılımcılar jüri üyelerine yarışma ile ilgili sorularını sorabilecek.

(Kayıt için lütfen linki tıklayıp formu doldurunuz. Online etkinliğe katılım linki bu formu dolduran kişilere e-mail yoluyla etkinlik günü sabahında iletilecektir.)

Yarışma Sponsorları

SAN DECO (Gümüş Sponsor)

DÖRKEN SİSTEM (Gümüş Sponsor)

Detaylı bilgi için:

altincekul@yapikatalogu.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir