İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Yeni Nesil Sanat Topluluğu”


Vecdi UZUN tarafından Ankara merkezli kurulan topluluk bünyesinde barındırdığı genç sanatçılar (ressam, heykeltraş, camcı v.b)  kitlesiyle sanat camiasında yeni bir soluk açmayı hedeflemiş ve başarılı sergileriyle de bu amacına ulaşabilmiş kolektif bir yapıya sahiptir. Henüz genç olan yapı düzenli sergiledikleri organizasyonlarla da sanat eğitimini akademide görmüş yaşı 39’u geçmemiş sanatçılara kapılarını hep açık tutuyor. Bir dernek niteliğinden ziyade her zaman organize olabilen, değişik alanlardan, bağımsız sanatçıların olduğu topluluk halen Çankaya’daki Gallery By Mojo’da 30 kasım’a kadar devam edecek ”YANSIMA” sergisiyle ve 11 Aralık’ta Ankara ASO Sergi Salonu’nda “Barkod” ismiyle açılacak küçük işler sergisiyle bir daha izleyicilerin karşısına çıkıyor.

VECDİ UZUN             (Yeni Nesil Sanat Topluluğunun Fikir Babası)

 

Topluluğun yönetimi gençler tarafından yapılmaktadır. Topluluğun kurucusu olan Vecdi UZUN ise herhangi bir maddi çıkar ve kazanç beklemeden, sadece bir sanatsever olarak, bu işe koştuğunu ve tek gayesinin genç sanatçılara destek olduğunu vurguluyor ve bu bağlamda bazı gazete ve dergilerde gençlerle olan söyleşilerini ve gençleri tanıtan yazılar yazıyor.

“Sizin benzeriniz var mı?” sorusuna Vecdi UZUN:-Merkezi İstanbul’da olan ve çok geniş kurumsal sponsorluklara ve profesyonel desteğe sahip olan BASE-Yeni Sanatçı Platformu’dur.  Onların hedefleri ile bizim hedeflerimiz benzeşse bile biz daha yaygın, gönüllülük  ve süreklilik esasıyla  çalışmaktayız

 

YENİ NESİL SANAT TOPLULUĞU MANİFESTOSU

 

Bir hayalimiz Vardı !

 

Her şey önce bir hayalden  başlar,   devamı olan düşüncede  büyür ve gelişir. Tutarlı ve gerçekçi düşüncelerin zamanla kavram haline dönüşmesi, uygulanabilmesi ve sürekliliğinin  sağlanması halinde  hayal başarıya doğru yol almaya başlar. Başta sanat olmak üzere Türkiye’de ihtiyaç duyulan tüm değişimleri yapacak olan gençlerdir. Türk sanatının ulaştığı seviyeyi genç sanatçılar aracılığıyla ülkemize duyulacak  ve kalıcı bir ilgiye dönüştürecek olan yeni nesil genç sanatçılardır. Anadolu coğrafyasında birikerek bugünlere gelen muhteşem zenginliklerin sesini-rengini-varlığını ve Türk resminin ihtiyaç duyduğu değişimi genç sanatçıların yapacağına inanmaktayız. Biz de bu hayalden hareketle “Yeni Nesil Sanat”  topluluğunu oluşturduk.

”Yeni Nesil” genç sanatçılar topluluğunu yapılandırmaya başlamadan önce gençlere destek olan galeri, sanat kurumları, sponsorları, toplulukları ve hareketleri titizlikle inceledik ve değerlendirdik.  Yaptığımız  bu çalışmayla; ulaştığımız önemli tecrübe ve bilgi birikimlerinden hareketle inovasyon yapmak, gençlerin duygularını-heyecanlarını projeye koymak, organizasyon yapmak ve uygulamanın önemine gençleri inandırmak ve birlikte hareket etmek için yola çıktık.

Planlama döneminde sanat eğitimi veren çeşitli akademilerle  ve derneklerle doğrudan temas sağladım,  onlarla yapmak istediğimizi  anlattım ve  gençlerin kendilerinin oluşturacağı harekete katkı sağlamasına çalıştım. Gençlerle yaptığımız anket çalışmaları önemli bilgiler sağladığı.

 

http://kolajart.com/wp/2017/08/17/vecdi-uzun-anadoluda-genc-ressam-olmak/

 

http://kolajart.com/wp/2017/12/27/vecdi-uzun-genc-ressamlarin-felsefe-birikimleri/

 

Başlangıcında sanatsever  Vecdi UZUN’un teşvikleri ile bir araya gelen yeni nesil gençlerin etkinlikleri  şu an kendi içlerinde oluşturdukları   bir icra komitesince planlanmakta, uygulanmakta  ve yönetilmektedir.

İlk dönemde resim sanatı ile sınırlı  ve “Yeni Nesil Ressamlar” Topluluğu olarak anılırken iken, bugün tüm plastik sanatları  (Resim Heykel, Fotoğraf, Video art vb..) içine alan bir yapıya dönüşerek “YENİ NESİL SANAT” Topluluğu altında toplanmıştır.

Topluluğun en temel özelliği;

  • Tamamının güzel sanatlar eğitimi almış kişilerden oluşması,
  • Gönüllük esasıyla ve sonuç odaklı çalışılması,
  • Hiçbir galeriyle doğrudan bağlantı olmadığı için bağımsız çalışılması,
  • Anadolu’ya yaygın olması,
  • Genç yaş kuralına (39 yaş) uyulması,
  • Her yıl bir usta sanatçıların danışmanlığına başvurulması,
  • Topluluk içinde A grubu 25 genç sanatçılar , B grubu 40 genç sanatçılar ve C grubu  35 genç sanatçılar ile dönüşümlü sergiler yapılan ve  gözlem altında 125 genç sanatçılar ,

Bulunmaktadır.

Bizimle temas kurmuş ve  inceleme   bekleyen 150 civarında   bizle beraber olmak  için  beklemede olan gencin varlığı hareketin doğruluğunu ortaya koymaktadır .

Bir genç sanatçılar önce varlığının fark edilmesini, desteklenmesini ve tanıtılmasını ister. Çok sayıda genci sanatseverlerin ilgisine sunduk, beraber sergiler yaptık, fuar, festival ve çalıştaylara katıldık. Bu gençlerin  bir kısmı başka topluluklar ve  önemli galerilerle çalışmaya başladı, bir kısmı da bağımsız hareket etmekte, bir kısmı da  bizle yola devam etmektedir. Zaman bu gençlerin  gerçek başarı düzeyini ortaya koyacaktır.

Kuruluş döneminden başlayarak genç sanatçılarla yaptığım söyleşileri  çeşitli dergi ve gazetelerde  yayınlayarak tanıtımlarını sağlamaktayım.

Topluluk olarak yaptığımız ilk serginin adı “Raff’taki Gençler” sergisi olup, sırasıyla gençleri raflardan indirip sanat piyasası ile buluşturmaya çalışmaktayız.

Heyecanlı olduğumuz kadar da, sabırlıyız ve bu uğurda çok yolumuzun olduğunu bilincindeyiz.  Gençlere güvenimiz sonsuz. Biz sergi bir  listesinde görülen genç sanatçılardan daha fazlayız, “Yeni Nesil Sanat” hareketi her geçen gün halka halka büyümeye devam ediyor , Anadolu’da yaygınlaşıyor.  “Yeni Nesil Sanat”  sergileri ile sanatseverleri yeni nesil gençlerle bir araya getiriyoruz.

 

“Yeni Nesi Sanat”  topluluğu  denilince akla “Bir genç sanatçılar fidanlığı”nın  gelmesine ve “Bu fidanlıkta yetişenlerin   dikkate alınmasına  ve çalışmalarının izlenmesine”   çaba göstereceğiz. Zaman içinde diğer yeni nesil gençleri de zaman içinde sanatseverlerle buluşturacağız.

Bizler hayal ettik, umudumuzu gençleri tanıdıkça hiç kaybetmeden çoğalttık. Yeni nesili hep önemsedik. Biz dün sadece birkaç kişi olarak bu yola koyulduk, ama bugün “BİZ” e dahil olanlar her geçen gün artmaya devam ediyor. Bizi biz yapanlara ve beğenileri  ile “Yeni Nesil Sanat” s destek olan sanatseverlere teşekkürlerimizi sunarız.

 

Şu an çok güçlü bir genç sanatçılar grubunun geldiğini ve barajda biriken bu genç sanatçı potansiyelinin kontrollü olarak sanat camiası ile buluşturulması gereğine inanmaktayım. Yaklaşık on yıldır gençlere yoğunlaşarak onları yakinen izlemeye çalışıyorum. Sesini-rengini-varlığını duyurmaya çalışan ve görüp de görmemezlikten gelinen Yeni Nesil Sanatçıları anlatmaya ve bunu gençlerle birlikte eyleme dönüştürmeye çalışıyorum.   “Yeni Nesil Sanat” hareketinin özü ; içimizdeki fili ayağa kaldırmaktır. “Yeni Nesil Gençler”le birlikte  bunu yapabileceğimize inanmaktayım.

 

Yeni nesil gençlere güvenelim, Türk sanatındaki değişimi yapacak olan gençlere destek olalım, onları yüreklendirelim ve  izlemeye devam edelim.

 

HER ZAMAN  HAYALLERİMİZİN PEŞİNDEN KOŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

 

Saygılarımla

Vecdi UZUN

 

Yeni Nesil Sanat Topluluğu

 

 


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir