İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zeynep Özden The Yehudi Menuhin School’daki Eğitimine Başladı

Ülkemizin genç yeteneklerinden Zeynep Özden, kabul edildiği İngiltere’nin en prestijli dört okulu arasından seçtiği The Yehudi Menuhin School’daki eğitimine başladı.

Bugüne kadar birçok konser veren ve gerek ulusal gerek uluslararası yarışmalarda ülkemizi başarıyla temsil eden Zeynep Özden, 2022 yılında lise müzik eğitimine İngiltere’de devam etmek için İngiltere’nin en prestijli dört müzik okuluna başvurdu. Yaptığı tüm başvurular kabul edilen 16 yaşındaki yetenek, bu okulların aylar süren piyano, solfej ve dil sınavlarını başarıyla geçerek hepsinden burslu/yatılı eğitim görmek üzere davet aldı.

Bağlantıya geçtiği okullarla yoğun sınav ve görüşme maratonu sonrası 2022-2023 akademik yılından itibaren müzik eğitimine %95 burslu olarak The Yehudi Menuhin School’da Prof.Dinara Klinton ile devam etmeye karar veren Zeynep Özden, piyano eğitimine 6,5 yaşında Toygar Tezcan ile başlamış ve ilkokuldan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tam zamanlı olarak Prof. Ayça Aytuğ ile uzun yıllar çalışmalarına devam etmişti. Eğitimi süresince yerli ve yabancı ünlü piyanistlerin workshoplarında da yer alan Zeynep Özden, son olarak 2022 yılında müzik çevrelerinde “Emre Chopin” olarak tanınan piyano virtüözümüz Emre Şen ile kayıt ve çalışmalar yaptı.

Biz de Gazete Sanat olarak, genç piyanistimize yeni eğitim hayatında ve müzik kariyerinde başarılar dileriz.

ZEYNEP ÖZDEN

2006 yılında İstanbul’da doğdu. Piyano eğitimine 6,5 yaşında Toygar Tezcan ile başladı. Haziran 2014 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı sınavlarını kazanarak yarı zamanlı piyano eğitimine Prof. Ayça Aytuğ ile devam etti. 2016 yılı Haziran ayında MSGSÜ İDK tam zamanlı piyano sınavını başarı ile geçerek bu okulun tam zamanlı öğrencisi oldu. 2016 yılından bugüne yurt içi ve yurt dışında katıldığı programlar, yarışmalar ve okulu dahilinde konserlere çıktı.

2016 yılı Haziran ayında İsveç’te düzenlenen 5. Stockholm Uluslararası Piyano Yarışması’nda 3.lük ve aynı yıl Aralık ayında 1.Bursa Nilüfer Piyano Yarışması’nda 3.’lük ödülüne layık görüldü. 

2017 yılında 12.Uluslararası Pera Piyano Yarışması’nda 2.’lik ödülü ve aynı yıl 7.Uluslararası Milano Piano Talents Piyano Yarışması’nda 1.’lik ödülü aldı.

2016, 2017 ve 2018 yıllarında Prof. Tamara Poddubnaya, Prof. Aldo Ragone, Prof. Eser Bilgeman Şakir, Prof. Emmanuel Mercier ve Mauricio Vallina’nın ustalık sınıflarına katıldı.

2017 yılında Bodrum Gümüşlük Festival Akademisine kabul edilerek Devlet Sanatçımız Gülsin Onay, İlya Itın, Romano Pallotini ve kuşağının en ilginç piyanistlerinden kabul edilen Mauricio Vallina ile piyano ustalık sınıflarını başarı ile tamamladı.

 2017 Aralık ayında MSGSÜ’nin açmış olduğu solistlik sınavını kazanarak 2018 yılı içerisinde MSGSÜ İDK Genç Orkestrası’nın verdiği konserlerde solist piyanist olarak sahneye çıktı.

2018 yılı 24-25 Mart tarihlerinde Açı Müzik ve Sanat Okulu’nun düzenlediği 4.Piyano ve Müzik günlerinde “Konuk Müzisyen” olarak yer aldı.

14-24 Ağustos 2018 tarihleri arasında Polonya’da düzenlenen Warsaw Piano Workshop’a katılarak Prof. Joanna Marchinkowska, Prof.Alberto Bertino ve Prof.Tomasz Lupa ile ustalık sınıfı çalışmalarını başarıyla tamamladı.

2019 yılında İtalya’da düzenlenen 5.Tadini Uluslararası Müzik Yarışması’nda 1.lik ödülü aldı. Aynı yıl Prof.Gereon Kleiner, Emre Şen, İbrahim Yazıcı, Doç.Gökhan Aybulus ve Prof.Marcus Becker’in ustalık sınıflarına katıldı.

2020 yılında Almanya Münih’te düzenlenen “Online Piano Competition for Youth in Europe” ve Sırbistan’da düzenlenen “Belgrade International Music Competition” yarışmalarında 2.lik ödülüne layık görüldü.

2020 Mart ayında ilk resitalini Moda All Saints Kilisesi’nde verdi.

2021 yılında MA Fernando Viani ve Prof.Fedele Antonicelli ile birlikte ustalık sınıfı çalışmaları yaptı. 

2022 yılında müzik çevrelerinde “Emre Chopin” olarak tanınan piyano virtüözümüz Emre Şen ile kayıt ve çalışmalar yaptı.

2022 yılında lise müzik eğitimine İngiltere’de devam etmek için çalışmalara başladı ve İngiltere’nin en prestijli dört müzik okuluna yaptığı tüm başvurular kabul edildi. Bu okulların aylar süren piyano, solfej ve dil sınavlarını başarıyla geçerek hepsinden burslu/yatılı eğitim görmek üzere davet aldı ve 2022-2023 akademik yılından itibaren müzik eğitimine %95 burslu olarak The Yehudi Menuhin School’da Prof. Dinara Klinton ile devam etmeye karar verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir