İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Coco Chanel kimdir?

Chanel, 19 Ağustos 1883 tarihinde Fransa’nın Saumur şehrinde ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Tam adı Gabrielle Bonheur Chanel’dir. Coco Chanel’in doğumundan 7 yıl sonra anne ve babası evlendi. Annesi bir çamaşır yıkayıcısı olan Eugenie “Jeanne” DeVolle’ydı ve babası Albert Chanel sık sık at arabası ile kasabalardaki pazarları dolaşan bir satış elemanıydı. 2 erkek ve 2 kız kardeşi vardı.

Annesi tüberkülozdan hayatını kaybettiğinde Chanel henüz daha 12 yaşındaydı. Aubazine Katolik Manastırında eğitimini tamamladı. Chanel’in babası onu ve kardeşlerini yetimhaneye bırakıp bir daha geri dönmedi. 18 yaşına geldiğinde kardeşlerini de yanına alarak Katolik kızların kaldığı Fransa’nın Aubazine şehrinde bulunan bir evde kalmaya başladılar. Aubazine’de kaldığı 6 yıl boyunca dikiş dikmeyi öğrenen Chanel, Fransız Subaylarının kıyafetlerini diken bir terzinin yanında çıraklığa başladı. 

Chanel bir gün çalıştığı yerde Fransız subayı ve milyoner Etienne Balsan ile tanıştı. Balsan Chanel’i Fransız Subaylarının gittiği Cafe Chantant adlı eğlence mekânına davet eder. Kadınlar, kahkahalar, dans, subaylar, sigara dumanı ve sahne… Chanel ilk kez böyle bir yere gitmişti.

Coco Chanel kimdir?
Coco Chanel'in hayatı
Coco Chanel'in kariyeri
Coco Chanel Mademoiselle

COCO CHANEL’İN KARİYERİ

O sırada sahnede bir kadın şarkı söylemekteydi. Fransız Subayı Etienne, Chanel’in sahneye çıkıp kendisi için bir şarkı söylemesini ister. Zoraki de olsa sahneye çıkan Chanel piyanist’in yanına yaklaşarak “ Qui qu’a vu Coco dans I’Trocadero?” parçasını biliyor musunuz diye sorar. Yani “Coco’yu Trocadero’da kim gördü? … Şarkı biter ama alkışlar bitmez. Bir yandan da Bir daha Coco! Bir daha Coco! Diye haykırışlar gelmektedir. Chanel sahneden indikten sonra Etienné kendisine sarılır ve “ Co-co, Co-co” diye fısıldar ve “ Sen benim için bugünden sonra Coco olacaksın” der. Ve Coco Chanel aslında o gün doğmuş olur.

Chanel sahneye çıktığı o akşam Etienne Balsan’e aşık olmuştu. ilk aşkı diyebileceğimiz Balsan onu şatosuna davet etti. Chanel 3 yıl metresi olarak kaldığı bu şatoda güzel ve şık kadınlar, asil erkekler, elmaslar, inciler, şampanyalar, partiler kısacası “lüks” yaşam ile tanıştı.

1908 yılında Etienne Balsan’ın arkadaşı olan İngiliz üst sınıfına mensup, aristokrat bir aileden gelen Captain Arthur Edward Boy Capel ile tanıştı ve 9 yıl sürecek birliktelikleri başladı. Boy Capel, Coco için Paris’te bir apartman dairesi kiraladı. 1918 yılında Arthur Edward Boy Capel İngiliz aristokrat Lady Diana Wyndham ile evlendikten sonra bile 21 Aralık 1919 tarihinde bir araba kazasında ölene kadar Coco Chanel ile ilişkisi devam etti. Coco Chanel kazanın olduğu yere onun anısına bir anıt yaptırdı.

Coco ne zaman doğdu?
Coco Chanel nasıl çıktı?
Coco Chanel neyi buldu?
Coco Chanel nerede doğmuştur?
Coco Chanel oldu mu?
Coco Chanel kaç yaşında oldu?

COCO CHANEL’İN İLK DÜKKANI

Coco Chanel, 1910 yılında 27 yaşında iken çok beğenilen şapkalarını yapıp sattığı ilk dükkânını Paris’te Captain Arthur Edward Boy Capel’in finanse etmesi ile açtı. I. Dünya Savaşı sırasında eşlerini askere göndermiş, özgürlük arayışı içinde olan kadınları korselerden kurtarıp farklı kıyafetler tasarladı. 1912 yılında Tiyatro oyuncusu Gabrielle Dorziat bir tiyatro oyununda şapkalarını giydiğinde Chanel’in kariyeri parladı.

1913 yılında Arthur Edward Boy Capel’in finanse ettiği Deauville’de bir butik açtı. Burada Chanel şapkalar, ceketler, kazaklar ve denizci bluzu olan marinière’u sattı. 1916’da haute couture butiğini açtı. 1917 yılına gelindiğinde Coco Chanel’in ünü o kadar yayılmıştı ki yanında 300’den fazla terzi çalışıyordu. 1918’de Chanel, Paris’in en şık semtlerinden birinde yer alan 31 rue Cambon’da binanın tamamını satın aldı. 1919’da Paris’te Chanel moda evini açtı.

1920’li yılların başında Chanel’in hayatına Büyük Aşk filmine de ilham kaynağı olan Rus besteci Igor Stravinsky girdi. Stravinsky tüberkülozlu eşi ve dört çocuğuyla Paris’te sürgün hayatı yaşayan bir müzisyendi. Tutkulu bir aşk yaşayan ikili kısa süre içerisinde yollarını ayırdılar.

coco chanel
Chanel Coco kaç TL?
Coco Chanel parfüm nasıl bir koku?
Coco Chanel neden önemli?
Coco Chanel ve Atatürk arasında nasıl bir bağlantı vardır?

CHANEL’İN PARFÜMÜ

Coco Chanel 1921 yılında ilk parfümü efsanevi No: 5’i yarattı. Chanel’in bu parfüme No: 5 ismini vermesinin nedeni beş rakamının uğuruna olan inancıydı. Hatta koleksiyonlarını da 5 Şubat ve 5 Ağustos’ta görücüye çıkarırdı. Öyle ki bugün bile Chanel modaevinin defileleri ayın 5’inde yapılmaktadır.

1923 yılında Monte Carlo’da Westminster Dükü Hugh Richard Arthur Grosvenor ile tanıştırıldı ve onun sevgilisi oldu. Dük Londra’nın prestijli Mayfair bölgesinde Chanel için bir ev satın aldı. Birliktelikleri 10 yıl devam etti. 1929 yılında, Dük, Coco Chanel için Monte Carlo yakınlarında bir arazi satın aldı ve Coco Chanel de buraya büyük bir villa inşa etti.

1925 yılına gelindiğinde Chanel, Avrupa’daki elit kesime hitap edilen ve tasarımları herkesin beğenisini toplayan bir modacı olmuştu.


Coco Chanel Parfüm
Coco Chanel hayatı
CHANEL
Coco Chanel Atatürk
Coco Chanel tasarımları
Chanel Coco Mademoiselle
Coco Chanel Kimdir
Coco Chanel No 5

CHANEL VE ATATÜRK

1930’lu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel’e tasarlattı. Türk ordusu 1980’lere dek Coco Chanel’in imzasını taşıyan üniformalar giydi. 2013 yılında da TSK kıyafetlerinin son tasarımını yapan Arzu Kaprol da kıyafetlerde beğendiği ve değiştirmek istemediği kısımların hep Chanel tarafından tasarlananlar olduğunu söylemiştir.

Coco Chanel, 1932’de iç mimar Paul Iribe ile evlenmeye karar verdi. Iribe, planlanan düğünlerinden kısa bir süre önce ölünce, basın Chanel’e “La Grande Mademoiselle” (Büyük Matmazel) ismini verdi.

1939 yılında İkinci Dünya Savaşı patlak verince Chanel, moda evini kapattı. Yalnızca evinde haute couture giysiler dikerek o dönemi geçirdi. Chanel’in faaliyetleri hakkında bir takım söylentiler ortaya çıktı. Coco Chanel, Alman diplomat, Baron Hans Günther von Dincklage ile birlikte oldu. Savaş bittikten sonra Coco Chanel, ilişkisi hakkında sorguya çekildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1945 yılında, Chanel İsviçre’ye taşındı. birkaç yıl İsviçre’de yaşadı. 1954 yılında Paris’e döndü ve moda evini yeniden açtı.

5 Şubat 1954’te 70 yaşındayken yeni koleksiyonunu sergileyen Chanel’in defilesini Amerikan Vogue ve Harpers Bazaar dergisinden editörler de izledi. Vogue bu koleksiyonu “koketliğin dönüşü” olarak tanıttı.

Coco Chanel’i efsane yapan en önemli nedenlerden biri kimsenin yapmaya cesaret etmediği şeyleri hayata geçirmesiydi. Kadınlara ilk pantolonu o giydirdi. Matem rengi sayılan, cenaze törenlerinde giyilen siyahı, modanın vazgeçilmez renklerinden biri yaptı. Aristokrat İngiliz erkeklerinin giydiği tüvit kumaştan kendi adını taşıyan ve eskimeyen ceketi yarattı. Audrey Hepburn’ün 1961 yapımı “Tiffany’de Kahvaltı” filmindeki siyah elbiseli, inci kolyeli hali de onun eseri… No: 5 parfümü, zincir saplı çantası, babetleri hep vazgeçilmez oldu.

COCO CHANEL’İN ÖLÜMÜ

Adı, Time Dergisi’nin “Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesinde de geçen tek moda tasarımcısı olan Coco Chanel, hiçbir zaman evlenmedi.

Coco Chanel, 10 Ocak 1971 tarihinde, Paris’te 30 yıldır evi olarak kullandığı Hotel Ritz’de aşırı doz ilaç nedeniyle 88 yaşında hayatını kaybetti. Cenaze töreni Eglise de la Madeleine’de düzenlenen ünlü tasarımcının mezarı ise İsviçre’nin Lozan kentinde yer alan Bois-de-Vaux Mezarlığı’ndadır.

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir