İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Giorgio Armani Kimdir? – Giorgio Armani Hayatı

İtalyan moda tasarımcısı Giorgio Armani 11 Temmuz 1934 tarihinde İtalya’nın Piacenza şehrinde dünyaya geldi. Annesi Maria Raimondi ve babası Ugo Armani’dir. Babası bir nakliye şirketinde muhasebeci olarak çalışmaktaydı. Rosanna Armani ve Sergio Armani adlarında iki kardeşi vardır.

Armani, liseyi bitirdikten sonra Milano Üniversitesi Eczacılık bölümüne kaydolmuştur. Ancak 3 yıl sonra okulu bırakıp fotoğrafçılıkla uğraştı. 1957 yılında askere çağırılmasıyla orduya yazıldı. Askerliğini Verona Askeri Hastanesi revirinde yaptı. Daha sonra Milano‘da moda ve aksesuar mağazası La Rinascente’de vitrin düzenleyici olarak çalışmaya başladı. Erkek giyim bölümünün satıcısı olmaya devam ederek pazarlama alanında büyük bir tecrübe kazandı.

GİORGİO ARMANİ’NİN İLK MAĞAZASI

1961’den 1970 yılına kadar tanınmış moda evi Nino Cerruti için çalıştı ve sonra Mimar Sergio Galeotti ile 1973 yılından itibaren birlikte Allegri, Bagutta, Hilton, Sicons, Gibò, Montedoro ve Tendresse de dahil olmak üzere pek çok moda evinde serbest tasarımcı olarak yer aldı. Sergio Galeotti ile olan iş birliği sırasında erkek giyimi üzerine çalışmaya başlayan Giorgio Armani, 24 Temmuz 1975 tarihinde kadın giyimine de el atıp Milano’da “Giorgio Armani S.P.A.” adlı ilk şirketini kurdu. Aynı yılın ekim ayında, 1976 ilkbahar/yaz için erkek hazır giyim koleksiyonunu sundu. Kız kardeşi Rosanna Armani de şirkete katıldı. Ortağı Sergio Galeotti 1985 yılında Aids yüzünden hayatını kaybetti.

GİORGİO ARMANİ PARFÜMLERİ

1978 yılında lüks hazır giyim üretimi yapmayı mümkün kılan Gruppo Finanzario Tessile ile anlaştı. 1979 yılında Giorgio Armani Corporation’ı kurduktan sonra Birleşik Devletler için üretim yapmaya başladı. GA Le Collezioni, Giorgio Armani İç Giyim ve Mayo ve Giorgio Armani Aksesuarları da dahil olmak üzere birçok yeni ürün serisini piyasaya sürmesi ile uluslararası bir marka haline geldi. 1980 yılında L’Oréal ile parfüm yaratmak için önemli bir anlaşma imzaladı ve Armani Junior, Armani Jeans ve Emporio Armani ürünlerini piyasaya çıkardı. Bunu 1982’de Emporio İç Giyim, Mayo ve Aksesuarları izledi. Milano’da Emporio ürünleri için yeni bir mağaza açtı. Emporio serisi için yeni ve alışılmamış reklamcılık yöntemleri gerçekleştirdi.

GİORGİO ARMANİ’NİN KARİYERİ

Halen Olimpia Milano basketbol takımının başkanı olan Giorgio Armani, uluslararası ününü özellikle Richard Gere‘in 1980 yapımı Amerikan Jigolosu filmindeki hazırladığı kıyafetler ve pek çok diğer Hollywood ünlüsüne yaptığı kıyafetlerle kazandı. 1987 yılında yapılan, yönetmenliğini Brian De Palma‘nın yaptığı ve başrollerinde Sean ConneryKevin CostnerRobert De Niro ve Andy Garcia gibi oyuncuların oynadığı “The Untouchables” (Dokunulmazlar) filminin de kostümlerinin hazırlanmasını üstlendiği gibi yüzlerce filmin kostümlerini tasarladı. 1995 yılında Giorgio Armani, erkek ve kadın kayak kıyafeti ve kayak casualwear serisini geliştirdi. 1996 yılında uzun zamandır arkadaşı olan müzisyen Eric Clapton, Armani’nin moda şovları için birkaç şarkı besteledi. 1998 yılında da Giorgio ArmaniEric Clapton‘un Clapton Crossroads’un gitar müzayedesinde bir partiye ev sahipliği yaptı.

GİORGİO ARMANİ BİSEKSÜEL’Mİ?

1998 yılında Çin‘in Pekin şehrinde, daha sonra 2004 yılında da Şanghay‘da mağaza açtı. 2008 yılında İspanya’daki boğa güreşlerinde giyilen “Goyesco” adlı boğa güreşi kostümünü tasarladı. Armani, 2009 yılı itibarıyla 60 Giorgio Armani butiği, 11 Collezioni, 122 Emporio Armani, 94 A / X Armani perakende satış ağı, 1 Giorgio Armani Accessori ve 13 farklı Armani mağazası ile 37 farklı ülkeye yayılmıştır. 2006 Kış Olimpiyatları için ve Londra‘daki 2012 Yaz Olimpiyatları için İtalya Olimpiyat kıyafetlerini tasarladı. İtalyan moda tasarımcısı Giorgio Armani, hem erkeklere hem de kadınlara ilgi duyduğunu, yani biseksüel olduğunu açıklamıştır.

***

BU YAZIYI BEĞENDİYSENİZ COCO CHANEL’İN HAYATI DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

coco chanel

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir